News

Protikuřácký zákon a likvidace podnikání v pohostinství: pokles tržeb o třetinu a útěky bez placení

více v článku...

Protikuřácký zákon měl být prospěšný. Ne nadarmo se ale říká, že cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Podívejme se, jak se zákaz kouření promítl do podnikání provozovatelů hospod, vináren, barů a restaurací. V malých obcích se tržby propadly až o třetinu a útěky bez placení se zdvojnásobily. S příchodem zimy hospodští očekávají další propad tržeb, protože ne všichni kuřáci budou ochotni chodit kouřit ven.

Úbytek zákazníků ničí podniky v malých obcích

Zastánci protikuřáckého zákona, který měl přinést veřejné blaho, připouštěli malý pokles tržeb v souvislosti se zákazem kouření v pohostinství. Realita ale zaskočila všechny. Úbytek zákazníků je opravdu dramatický. „Ve velkých městech se podniky s poklesem tržeb nějak vyrovnají. Nejhůře ale nesou ztrátu zákazníků a tržeb malé hospody, vinárny, bary i restaurace v malých a středně velkých obcích. Nesmíme zapomenout, že Česko není jen Praha. Hospodští v malých městech nesou současnou situaci opravdu velmi špatně,“ uvádí odpůrce protikuřáckého zákona, poslanec Marek Benda (ODS).

Srpen, první měsíc, kdy již platil zákaz kouření, podle hospodských přinesl propady tržeb o desítky procent. Na malých obcích až o 30 %. Pivovary navíc hlásily, že se prodej piva v restauracích už v červenci snížil meziročně o 9 %. Sílícím problémem se v současné době navíc stávají útěky bez placení, kdy host předstírá, že jde kouřit ven, ale zpět se již nevrací. Počet útěků bez placení se zdvojnásobil a přináší další ekonomické problémy do již tak nezáviděníhodného podnikání v pohostinství.

Některé malé podniky v zimě skončí

V září začal stát v případě porušení zákona vymáhat pokuty a mnoho podniků muselo za prohřešky svých hostů začít platit. Podle některých hospodských přineslo září pokles tržeb téměř o polovinu. A to bohužel není konečná! Hlavní otázkou je, jak bude vypadat zima a kolik hostů se bude ochotno v pravidelném intervalu stále oblékat a chodit kouřit ven. Hrozí tak další propad tržeb, které nemusí ustát některé malé podniky v menších městech a obcích.

Nepořádek a vyšší náklady na úklid

S kouřením před hospodami, bary, vinárnami i restauracemi souvisí i narůstající nepořádek. „Náklady na úklid po kuřácích před podniky vyjdou za celou republiku ročně na miliony korun. Zapomíná se, že nedopalky nejsou jen na chodnících, ale i na silnicích, kde se velmi často hromadí, aniž by je někdo uklízel,“ dodává Marek Benda.

Hrozba zákazu kouření na veřejných místech

Postávání kuřáků před podniky neznamená jen víc nepořádku, ale také hluk, který pochopitelně obtěžuje lidi, kteří žijí v blízkém okolí. Obce a městské části mohou zavádět zákaz kouření na některých veřejných místech. Kuřáci tak budou mít zakázáno kouřit uvnitř podniků i před nimi. V případě, že taková situace na některých místech nastane, je logické předpokládat další úbytek zákazníků a tržeb.

Kuřárny: nejlepší řešení pro spokojenost všech

Česká republika se ohledně zákazu kouření se svou legislativní úpravou zařadila mezi nejpřísnější státy Evropy. Bylo možné ale jít cestou většího kompromisu a nedělat z kuřáků lidi podřadné kategorie. Úkolem politiků je snažit se zavést takové regulace, které přináší prospěch největšímu počtu obyvatel. V současné situaci, která devastuje podnikatele v pohostinství, by bylo podle Marka Bendy nejlepším řešením zavedení kuřáren. Spokojení by byli nekuřáci, kuřáci i majitelé podniků, kterým by se nesnižoval počet zákazníků a tržby.