News

Když do života vstoupí alkohol

Člověk své problémy řeší různými způsoby. Někteří je řeší ihned s dotyčným člověkem, jiní se utápí ve svých problémech s pomocí alkoholu. I tímto způsobem vzniká závislost na alkoholu, která se bohužel i v dnešní době poměrně hojně vyskytuje. Pokud se vám zdá, že jste vy nebo váš kamarád či známý na alkoholu závislý, měli byste vědět, jak závislost na alkoholu rozpoznat. V případě, že rozpoznáte závislost zavčasu a zavčasu ji začnete léčit, je zde velká pravděpodobnost zdárné vyléčení.

Alkohol může do života přijít kdykoli, většinou přichází po malých krůčcích a potichu, ostatně stejně jako každá jiná závislost. Pokud se domníváte, že alkohol hraje velkou roli ve vašem životě nebo v životě vašeho příbuzného, víme, jak si tuto domněnku potvrdit. Je jen třeba znát základní příznaky závislosti na alkoholu.

Jaké jsou příčiny vzniku závislosti na alkoholu

Typická závislost se projevuje tím, že pacient má opravdu ohromnou a neovladatelnou chuť na alkohol, doslova touží se napít (a to i bez ohledu na následky). V případě nakupování potravin sáhne i po oblíbené láhvi alkoholu a doma si ho klidně nalije do skleničky i sám bez ničí přítomnosti. Později se závislost překlene v zanedbávání sebe samotného, pití alkoholu je upřednostňováno před rodinou, přáteli i před samotnými oblíbenými koníčky.

Jak se závislosti zbavit

Pokud se vaše domněnka potvrdí a zjistíte, že jste vy nebo někdo ve vašem okolí závislý na alkoholu (nebo případně u vás vládne jiná závislost, například závislost na drogách, závislost na lécích, závislost na automatech, syndrom vyhoření nebo třeba workoholismus), vyhledejte odbornou pomoc. Tu vám poskytnou v Neocentru, kde se na léčbu závislostí specializují.