News

Příprava jídla pod širým nebem, i když nemáte gril

Myslíte si, že k tomu, abyste si připravili maso na zahradě, potřebujete jenom gril? Není to pravda! A nemusíte se bát, o špekáčcích dnešní článek nebude (i když si samozřejmě můžete připravit i ten). I když je gril nejlepší možné řešení, možností je vícero. Vše je založené na komínovém efektu, díky čemuž můžete na zahradě získat něco jako sporák. Tento způsob přípravy jídel je naprosto jednoduchý, efektivní a hlavně levný. Budete na něj potřebovat v podstatě jenom pár cihel.

Příprava terénu

Je zapotřebí, aby terén, kde budete svůj zahradní sporák vyrábět, byl naprosto rovný. Potřebuje totiž stabilitu. Vyberte ale takové místo, na kterém můžete rozdělat oheň (nehodí se tedy prostory terasy apod.). Sporák nemusí být veliký, takže příprava rovného prostoru vám nezaberete čas ani příliš úsilí. Další věc, kterou budete potřebovat, jsou cihly. Ty musíte očistit, aby na sebe krásně zapadly – bez jakýchkoli nečistot a kývání.

Začněte skládat

Připravte se na to, že cihel budete potřebovat větší množství. Nejprve si postavte obdélníkovou základnu. Tu tvoří dvě řady cihel po čtyřech (tím získáte vyplněný obdélník). Aby byl sporák stabilnější, můžete přidat druhou vrstvu cihel, které budete skládat napříč přes první vrstvu (tvar zůstane zachován). Na této základně je třeba postavit „účko“. To znamená, že z cihel uděláte na základně tvar písmene U tak, aby vznikl komínový efekt (cihly budou vyskládány po obvodu základny, přičemž uprostřed a v přední části budou chybět).

Čas na pletivo

Na toto první „účko“ vyrovnejte pletivo a postavte stejným způsobem znovu cihly. Kopírujte přitom postavení těch na prvním účku. Nyní už skládejte cihly po celém obvodu, aby vznikl prostor uprostřed. Cihly skládejte přes sebe, aby stavba byla stabilní. Tím jste postavili jakýsi komín. Na poslední řadu cihel dejte mřížku, na které se bude vařit. Může to být například stará mřížka z trouby či jakákoli jiná. Ta není určena na přímý kontakt s jídlem, ale na položení pánve, hrnce apod. A dole (kde jsou účka) můžete zatopit.

Leave a comment