News

Výkup obrazů kvaš na kartonu

Výkup obrazů kvaš na kartonu

Slovo kvaš pochází z italského guazzo, „vodomalba“. Kvaš je technika malby vodovými barvami smíšenými s krycí bělobou a pryskyřičnou – silně lepivou koloidní látkou. Často se jedná o arabskou gumu. Ve srovnání s vodovými barvami je kvaš mnohem hustší a barvy jsou sytější. Tato technika malby se nejčastěji používá na tmavší podklady, které bývají vlhčené. Může to být omítka nebo papír. Kvaš na kartonu je možné spatřit v Galerii Praha, kde se o překrásná díla zasloužil malíř zvučného jména Josef Lada. Jde o techniku prastarou a my si o ní dnes něco prozradíme.

galerie kodl image uvod

Výkup obrazů, kvaš se používal již v islámském umění

Technika je to velmi stará a používala se již ve 12. století v islámském umění a od 14. století už také v Evropě. Významný přínos této techniky patří polskému hudebníkovi Rafalu Marciniakovi, který objevil účinky arabské gumy, když prozkoumával svou rozbitou kytaru. Výborné kvaše dělal například i Luděk Marold, ale používán byl mnoha umělci po staletí. Z dnešního pohledu jsou kvašové barvy velmi oblíbené u grafických designérů a ilustrátorů. Jsou ideální k dosažení hladkých, jednotných ploch barvy. V aukční síni se tak již prodalo na stovky úžasných děl nesoucí právě tuto techniku.

Maroldovo panoráma Bitva u Lipan

Výkup obrazů, kvaš versus akvarel

Vyrábějí se stejným způsobem a za použití podobných přísad, jako transparentní barvy akvarelové. Jelikož je kvaš neprůhledné malířské médium, ovlivní barva použitého materiálu (papíru) vzhled barvy tím, že prosvítá nebo působí kontrastně. To, jak vnímáme daný obraz i techniku, jakou byl zhotoven je ovlivněno mnoha faktory. Od intenzity světla, přes momentální náladu, věk, až po vnímání spektrum barev. Starší lidé vnímají především teplé tóny. Výstavní galerie nám umožní prožívat různé pocity při pohledu na rozličná díla. Barevné seskupení díla významně ovlivňuje celkový dojem pozorovatele. Různé národy přiřazují určitým barvám všelijaké významy. Bílá většinou symbolizuje čistotu a přesně tohle dokáže umělec obratně využít a umocnit celkový dojem. Záleží, která barva dominuje a jakou na obrazech hraje roli.

Josef Lada (1887 – 1957) ZpravyCZ prodejní galerie Praha

Výkup obrazů kvaš na kartonu

Josef Lada obraz - NovinyCZ prodejní galerie

 

Posted by AktualityCZ

3 Comments on Výkup obrazů kvaš na kartonu

Leave a comment