News

Dům snů aneb Malý nebo velký?

Chtěli byste si postavit dům a přemýšlíte nad tím, jak by měl vypadat? Je to opravdu složité naplánovat dům, tak aby vyhovoval veškerým vašim požadavkům a snům a ke všemu, aby splňoval jisté normy, ovšem jsou jisté věci, které si můžete velmi rychle a jednoduše rozhodnout, například to, zda budete chtít nějaký malý domek anebo velkou vilku.

Malý domek, málo místnosti

Pokud se rozhodnete pro menší domek, budete mít méně místnosti, ale to neznamená, že byste měli málo místa nebo podobně. Když si vzpomenete anebo se projdete po nějakém skanzenu, tak uvidíte, že kdysi lidem stačila jedna, maximálně dvě místnosti, kde strávili celý život a to zde často žilo více generací, je to obdivuhodné ale i praktické. Díky tomu, že budete mít méně místnosti, budete mít i mně práce s úklidem a ušetřený čas můžete využít nějak efektivněji, například s rodinou.

Šetříme

Další výhodou malého domu je, že ušetříte nějakou tu korunu, protože vytápění menšího domu je mnohem levnější, než když byste měli vytápět velkou vilu. Kromě toho menší dům potřebuje mnohem méně světla, což znamená, že ušetříte nejen při nákupu žárovek, ale také na elektřině. Hlavně spoustu financí ušetříte při výstavbě, protože potřebujete méně materiálů, ať už jde o základní materiál, jako jsou cihly, tak i následné vnitřní úpravy jako jsou kachličky, podlahy, barvy nebo třeba i dekorace a spoustu jiných prvků, proto se někteří lidé rozhodnou pro menší domek, kvůli rozpočtu, který mají odložený na výstavbu svého vysněného hnízdečka.

Menší dům, bližší vztahy

Teoreticky se říká, že menší dům, kde je méně místnosti lidi více sbližuje, protože je to nutí být pospolu v jedné místnosti. Pravdou je, že je to velice individuální, protože i v malém domě mohou být lidé odcizení a každý může sedět na své místě a mít každý například své zařízení, jako je počítač mobil a vzájemně se nemusí vůbec vnímat. Ovšem stejně tak není nikde dáno, že když máte velký dům, tak se nemůžete nikdy sejít, pokud všichni chtějí, tak není žádný důvod k tomu, proč byste se nesešli a tak hloubka vztahů ne vždy souvisí s tím, jak velký dům máte.

Velká rodina, hodně prostoru

Samozřejmě, že pokud budete stavět domek, musíte zohlednit spoustu aspektů, například byste měli také přemýšlet o tom, kde všechno bude domek s vámi sdílet, protože pokud chcete, aby zde bydlely například dvě rodiny, dvě generace anebo prostě více lidí, než je běžná rodina, pak byste měli zvážit, zda byste si v menším domku nepřekáželi. Naopak pokud se rozhodnete bydlet ve více lidech, pak byste měli raději investovat do vilky, aby měl každý své útočiště, kde by se mohl schovat, kdybyste se náhodou nepohodli, protože bydlet ve více lidech bez hádek je poměrně složité.

Pokud si chcete postavit dům, měli byste přemýšlet o mnoha věcech a často nás to nutí přemýšlet i hodně dopředu, ale když to promyslíte, tak se vám to vyplatí.