Falešné poplachy zabezpečovacích systémů spouští mazlíčci i technické závady. Jak jim předcházet?
Co má společného přeběhnutí kočky či psa nebo technická závada? Je to jednoduché. Obojí může způsobit planý poplach zabezpečovacího systému, který zbytečně vzburcuje vás, specializovanou agenturu nebo dokonce státní bezpečnostní složky. Jak jim předcházet?
Jaký je rozdíl mezi planými a falešnými poplachy?
Na první pohled by se mohlo zdát, že falešné a plané poplachy představují synonymum. Půjdeme-li však do detailu, tak zjistíme, že nikoliv.
Plané poplachy
Plané poplachy jsou sice vyvolané vnějšími vlivy, ale nejsou vyvolány přímo zlodějem. Nejčastěji za nimi stojí nešikovnost samotného uživatele bezpečnostního systému, změna počasí, průvan nebo úplně typicky domácí mazlíček. Každý jsme již určitě zažili, když nám v blízkosti domu proběhla v noci kočka a v důsledku toho se rozsvítilo světelné čidlo. Ze stejného důvodu může dojít i k aktivaci bezpečnostního systému. Stejný následek umí způsobit i psi, myši, pavouci nebo otevřené okno, respektive průvan.
Falešné poplachy
Falešné poplachy oproti tomu bývají vyvolané nikoliv vnějšími, ale vnitřními vlivy. Tím se rozumí technická závada. Jak potvrzuje Pavel Mikšátko, obchodní a technický ředitel bezpečnostní agentury TOP security, častější jsou plané poplachy: „Nejvíce planých poplachů vzniká u dosluhujících, zastaralých systémů. Následují chalupy s častým výskytem myší a pavouků. Až poté jsou v pořadí rodinné domy a byty,“ říká a dodává, že v průmyslových areálech dochází k planým poplachům méně: „Mohou za to vyšší investice do technologického vybavení, přítomnost obsluhy a většinou i pečlivé vyhodnocování každého poplachu. Tak jako tak všem svým klientům doporučujeme, aby s námi montáž bezpečnostního systému konzultovali od začátku, abychom mohli navrhnout efektivní řešení na míru každému zákazníkovi a pro něj střeženého prostoru.“
8 tipů, jak předcházet planým poplachům bezpečnostního systému
I v tomto případě platí, že nejdůležitější je prevence. Spouštění planých a falešných poplachů bezpečnostních systémů se můžete vyvarovat, pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly.
- Při instalaci bezpečnostního systému si vybírejte z inteligentních modelů, které umí rozpoznat pouhý pohyb zvířete. Poplach se tak nespustí pokaždé, kdy se váš domácí mazlíček samovolně vydá na procházku.
- Před aktivací zabezpečení vždy zkontrolujte, zda máte zavřená okna i dveře. Průvan je jedním z největších nepřátel bezpečnostních čidel.
- Dbejte na čistotu senzorů a nedovolte, aby obrůstaly pavučinami. Eliminujete tak možnost snižování jejich účinnosti.
- Využijte metodu křížové detekce, chcete-li „cross zoning“. Ta spočívá ve střežení prostoru více zařízeními, přičemž ke spuštění poplachu dojde až v momentě, kdy narušení nahlásí dvě a více zařízení najednou.
- Nechte si od začátku poradit od profesionálního technika. Ten vám díky svým zkušenostem poradí vhodné řešení v závislosti na hlídaném prostoru. Ušetříte tak čas i peníze.
- Nasměrujte PIR systémy mimo zdroj tepelného záření. Náhlá změna teploty v interiéru totiž může zhoršit funkčnost a snížit účinnost systému.
- Poraďte se s odborníkem ohledně instalace mikrovlnných detektorů. Ty může nežádoucím způsobem ovlivnit protékání vody vodovodním potrubím i světelné záření zářivek.
- Dbejte na pravidelnou údržbu a nechte 1x za rok bezpečnostní systém zkontrolovat odborným technikem.
Náš tip: Novinky z oblasti bezpečnostních technologií sledujte na blogu zde.
Jak řešit plané poplachy?
Když už přeci jenom k planému poplachu dojde, je radno takovou situaci nepodceňovat a spojit se s tím, kdo bezpečnostní systém instaloval: „Vždy je lepší zavolat montážní firmu, která závadu rychle identifikuje a opraví. Není potřeba po planém poplachu systém zatracovat. Rozhodně nedoporučuji systém po takovém selhání deaktivovat. Když vám jednou nenastartuje auto, tak jej přeci také neodstavíte. Nehledě na to, že nezabezpečený dům vás může v případě nevyžádané návštěvy vyjít i dráž než takové auto,“ uvádí Pavel Mikšátko.
„V TOP security nejprve ověříme, zda jde o planý nebo skutečný poplach tak, že kontaktujeme klienta na předem smluveném telefonním čísle. Pokud zákazník využívá pult centrální ochrany s kamerovým systémem, je navíc možné ověřit situaci i přes online záznam,“ pokračuje Mikšátko s tím, že telefonát má předem definovaný konkrétní postup. Pokud jde o skutečný poplach, na místo se okamžitě vydá zásahová skupina.
Opilý zloděj daleko nedojel
Technický a obchodní ředitel TOP security zároveň potvrzuje, že se firma během svého působení na trhu od roku 1992 setkala i s mnoha kuriózními případy: „Jednou se bezpečnostní systém klienta spustil proto, že mu zloděj ze střežené garáže ukradl kolo. Nezvaný host byl však natolik opilý, že po pár metrech upadl, zaklínil se pod kolo a setrval pod ním až do příjezdu policie. K jeho štěstí nebyl na místě zrovna provoz a vše tak dopadlo dobře,“ přidává Pavel Mikšátko na závěr vtipnou historku.
Přečtěte si také: Pojišťovny jsou nekompromisní. Proč se nevyplatí instalovat elektronické zabezpečení domu svépomocí?