News

Jaké autodoplňky mají ochrannou funkci a jaké jsou jen pro parádu?

Každé auto by mělo být vybaveno dostatečným množstvím autodoplňků. Mnoho řidičů si myslí, že autodoplňky jsou jenom pro parádu, ale ne všechny takové jsou. Mnohé autodoplňky mají také ochrannou funkci, kterou ocení všichni řidiči. Podívejme se tedy na to, na jaké autodoplňky je spolehnutí a na jaké naopak nikoli.

Jaké autodoplňky mají ochrannou funkci?

K autodoplňkům s ochrannou funkcí patří například lišty, konkrétně lišty na nárazník nebo prahové lišty. Zatímco lišty na nárazník chrání nárazník vozu zejména při parkování a před nezodpovědnými řidiči, prahové lišty chrání vůz před škrábanci nebo odřeninami laku.

Kromě lišt je možné zakoupit si také vany do kufru, které jsou fantastickým ochranným autodoplňkem. Ocení ho zejména ti, kteří dnes a denně převáží v kufru těžký náklad, který může poškodit kufr jako takový. Dnes je možné na trhu zakoupit nejen plastové vany do kufru, které mají zvýšený okraj, tudíž chrání kufr automobilu před vylitím nebo vysypáním nákladu, ale také je možné koupit gumové vany do kufru, které zároveň zajišťují i stabilitu převáženého nákladu.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na zimní clony. Ať už sáhnete po jakémkoli autodoplňku, je třeba říct, že se všechny vyrábí pro konkrétní typy či modely vozidel. Autodoplňky tedy najdete jak pro vozy BMW, tak pro Škodu, Peugeot, Renault nebo Kiu.

Jaké autodoplňky jsou spíše na parádu?

A jak jsme zmínili, existují také autodoplňky, které jsou spíše na parádu. Jsou to například loketní opěrky, které však řidiči ocení z toho důvodu, že zvyšují při cestování komfort. Kromě toho se v loketních opěrkách nachází dostatek místa pro osobní věci řidiče nebo případně pro ostatní spolujezdce.

Většinu autodoplňků si majitelé vozů nainstalují sami, některé však musí nainstalovat odborní technici v autoopravně nebo v příslušném servisu.