News

Malassezióza – hrozba pro domácí zvířata?

Zánětlivé onemocnění, jež je nepříliš známé. Máte-li však doma domácí zvířata, měli byste být na pozoru. Ohroženy jsou jak kočky, tak psi. Odborně se nazývající kvasinky Malassezia pachydermatis, jsou mikroorganismy běžně se vyskytující v těle zvířete. Najít je můžeme v zevním zvukovodu, análních váčcích, v okolí análního otvoru a vulvy. A protože všeho moc škodí, problémy nastávají, pokud se kvasinky přemnoží. Právě potom vyvolávají přecitlivělost organismu neboli alergii.

Popis onemocnění

Alergie na kvasinky Malassezióza se rozděluje na dvě formy- lokální a generalizovanou.

Lokální

Projevuje se nejčastěji zánětem zvukovodů a kůže na hlavě, krku, v podpaží, končetinách a análního otvoru. Zasažená kůže je velice silně zarudlá. Psychika se onemocnění zcela podvoluje, neboť zvíře se neustále drbe kvůli intenzivnímu svědění. Neléčený zánět může přispět ke ztrátě ochlupení.

Ve zvukovodech můžete najít také neobvyklý hnědý maz. Viditelná je i změna zbarvení drápků a okolních chloupků do nápadného červenohnědého odstínu.

Generalizovaná forma

Změny v důsledku zánětu jsou ihned pozorovatelné po celém těle. Jedinými rozdíly je však mnohem intenzivnější svědění a vznik šupinek po celé kůži.

Alergologický test

Pozorujete-li na svém zvířeti tyto příznaky, vyhledejte odborníka. Onemocnění může velice negativně ovlivnit kvalitu života vašeho mazlíčka. Alergologický test je možné udělat z krevního séra. Jen tak si můžete být jisti, o jakou alergii skutečně jde. V dnešní době je totiž rozšířená celá řada druhů – mimo alergie na kvasinky Malassezióza, také na potravu, blechy či pyl a trávy.