News

Rockshop nabízí spousty minerálů na prodej

více v článku...

Pokud jste milovníkem minerálů, samozřejmě sem tam zamíříte na rockshop, abyste si nějaký krásný kousek koupili, nicméně mnohem dobrodružnější je hledat minerály na jejich častém nalezišti. Jak ale správně poznat, co je ten váš „nalezený minerál“ zač?

Co může pomoci při rozeznávání minerálů?

Bohužel, spousta minerálů je si podobných jako „vejce vejci“. Tady vám pomůže hlavně praxe – čím více minerálů si „osaháte“, tím lépe je rozeznáte. Nicméně nejsnáze je rozlišíte díky jejich fyzikálním vlastnostem, jako například štěpnost, lom barva, lesk a další. Hodně vám mohou pomoci také mineralogické časopisy, které obsahují mapy lokalit minerálů a současně i jejich analýzy, díky kterým je můžete mnohokrát i přesně určit.

Základní pomůcky při určování tvrdosti minerálů

Skvělými pomocníky při tomto určování jsou:

  • preparační jehla či nůž – tvrdost 5 – 6
  • kus skla – tvrdost 6
  • křemen – tvrdost 7

Naštěstí těch vyloženě měkkých minerálů, stejně jako těch tvrdších, jak křemen, je opravdu jen „hrstka“. Pokud byste přeci jen neměli čas na hledání a zkoumání, ověřený rockshop je jasná volba.

Využijte odbornou literaturu

Již jsme zmínili přínos mineralogických časopisů, nicméně při hlubším zkoumání vám pomohou odborné publikace jako například časopis Bulletin, jež si můžete přečíst v Národním muzeu, v oddělení petrograficko-mineralogickém. Zde naleznete zcela přesný popis a analýzy, které vám výrazně pomohou v určování. Pokud vám stačí nalézt nějaký odborný článek, využijte Google Scholar.

Zkuste internet

Pokud nemáte možnost prozkoumat odbornou literaturu – vsaďte na zkušenosti stejně zapálených mineralogů ve spojení s Facebookem. Najdete na něm jistě několik skupin, které se této problematice věnují či si vyhledejte diskuzní fóra – tam se pravidelně vyskytují o opravdoví odborníci ve svém oboru, kteří vám mohou pomoci i na základě „obyčejné“ fotky.

Tak hurá do objevování!