News

Svatební rozpočet krok za krokem: Na co nezapomenout a jak se vyhnout zbytečným výdajům?

Budeme se brát! Na ten velký den D se samozřejmě oba těší, ale zároveň je možná trochu děsí všechny ty přípravy. Co nezapomenout? Na čem zbytečně neutrácet? A jak vůbec svatební rozpočet sestavit?

Kolik stojí svatba?

Podobnou informaci už určitě hledal nespočet lidí před vámi. Odpověď ale velmi pravděpodobně nenašli – je to totiž vysoce individuální. Hrají zde roli nejrůznější faktory, ať už je to vývoj inflace, nebo představy novomanželů.

Zatímco někomu může stačit pár tisíc, jiný na svatbu snů potřebuje půl miliónu. Abyste se z toho všeho nezbláznili, je tedy praktické vzít to vlastně od konce a částku, kterou jste ochotní investovat, si jednoduše stanovit.

Kdo co platí?

Když řešíme lásku a závazek na celý život, mohou se peníze zdát jako malichernost, ale není tomu tak. Než vůbec začnete plánovat, co všechno nesmí chybět, promyslete si, kdo svatbu zaplatí. Budete si ji hradit úplně sami? Nebo něco přispějí rodiče? A co třeba půjčka na https://razdvapujcka.cz/pujcka-online? Vždyť v zahraničí je to běžné!

Úplně úvodem je dobré si říct, že pokud si půjčovat nemusíte, rozhodně to nedělejte. Nechcete si přece dojem z toho úžasného dne kazit tím, že budete pořád kdesi hluboko v hlavě myslet na to, kdy a jak dluh splatíte.

Často se do věci chtějí vložit rodiče a něco svým dětem přispět. Tradičně hradili rodiče nevěsty její šaty, jídlo, oznámení a případně fotografa; rodiče ženicha svatební cestu a alkohol na svatbě. V dnešní době už není potřeba podobné tradice dodržovat, ale je dobré myslet na to, že pokud se rodiče budou na svatbě podílet finančně, budou mít možná tendenci víc radit a rozhodovat.

Někdo také počítá s tím, že se část utracených peněz vrátí v podobě svatebních darů. Peníze v obálce jsou dnes asi nejčastějším darem, který ušetří nervy dárcům i obdarovaným. A není výjimečné, že se vám – podle štědrosti pozvaných hostů – vrátí třeba i polovina výdajů, ne-li víc.

V České republice začínají podle nepsaného pravidla finanční dary na pěti set korunách na osobu. Záleží samozřejmě na tom, jak moc si je kdo s novomanželi blízký a co mu jeho finanční možnosti dovolí, ale obecně je ideální do obálky vložit alespoň tisícovku za osobu.

Rozpočet a seznam hostů

Podobně, jako si budete sepisovat seznam hostů, nezapomeňte ani na finanční rozpočet. Nejlepší je na to jednoduchá tabulka například v Excelu, do níž si budete jednotlivé položky zapisovat a hlídat, aby nepřekročily rozpočet, který jste si hned v úvodu stanovili.

Veškeré položky, které v rozpočtu uvedete, se dají pořídit velmi různě. Někdo dokáže najít překrásné svatební šaty v běžné kolekci, jinému nestačí ani dvacet tisíc na šaty z půjčovny. Někdo si květiny uváže sám ze zahrádky nebo z louky, někdo za ně utratí desetitisíce, ani nemrkne. Stejně tak cena za fotografa se odvíjí od toho, jak moc blízký vám je, jak moc o jeho práci stojíte a na jak dlouho si ho zarezervujete.

Co nevynechat?

Rozhodně nevynechejte své představy – tedy to, jak jste si svatbu vysnili. Je totiž jen a jen vaše, nenechte si do ní mluvit, pokud nechcete.

Jestliže nechcete jen skromný obřad na radnici, je dobré myslet na to, kolik hostů pozvete, zda jim budete muset zajistit ubytování, kdy a čím je nakrmíte a kolik budou stát prostory, kde svatbu uspořádáte. Nebuďte překvapení, když zjistíte, že oblíbená místa jsou zarezervovaná třeba na celý rok nebo i déle dopředu.

Co naopak vynechat?

Vynechat můžete cokoliv, co je vám proti srsti. Nechcete zvát tetičky z druhého kolene, které beztak ani neznáte? Nemusíte. Nemáte rádi svatební koláčky? Na vaší svatbě být nemusí. Nemusíte ani rezervovat předražené restaurace nebo svatební dort, když si radši představíte nějaký sladký minibar.

Dnešní doba přeje elektronice – nemusíte si tedy dělat hlavu s tištěným svatebním oznámením, pokud nechcete. Stačí poslat pozvánku e-mailem nebo vytvořit jednoduchou webovou stránku, kde budete postupně aktualizovat údaje o svém velkém dni.

Chcete-li ušetřit, nemusíte mít ani velkolepou květinovou výzdobu, ani živou hudbu – i to jsou položky, na kterých bude cena rozhodně znát. O otevřeném baru nemluvě – můžete hostům nabídnout, že jim zaplatíte třeba jen dva druhy alkoholu, případně jim doporučit, ať si oblíbený alkohol dovezou.

Je to váš den

To je nejdůležitější, i když trošku klišé poučka. Ale je to přesně tak: svatební den je jen a jen váš. Hosté, které zvete, by měli přijít proto, že vás mají rádi. A pokud jim na vás záleží, přijmou vaši svatbu, ať už ji budete koncipovat jakkoliv. Nenechte se vlivem sociálních sítí natlačit do předražené svatby, kterou vlastně ani nechcete, nedejbože do svatby, na kterou si budete muset peníze půjčit.

Plánujte tak, abyste neměli ze všech těch výdajů těžkou hlavu a aby vám nějaké peníze zbyly také na život po svatbě – nikdo nechce žít denně s pocitem, že musí splácet dluh, místo aby jel na nějakou pěknou svatební cestu nebo zařizoval novomanželské bydlení.

Domluvte se tedy se svým partnerem a potom všem ostatním jen oznamujte. Držte se rozpočtu, který jste si předem stanovili, a užívejte si okamžiky, které vám společný život přináší. Svatba je jen formalita, která stvrdí to, že jste sehraní a fungujete jako celek, ať už se jedná o plánování svatební hostiny nebo společné budoucnosti.

Leave a comment