News

The PARC má za sebou další úspěšný rok

Institut The Parc pokračoval v roce 2020 ve své misi poskytovat mladým talentovaným výzkumným pracovníkům a studentům špičkové vzdělání ve farmaceutických vědách. Těm se ve spolupráci s průmyslovými a akademickými experty se opět podařilo zaznamenat mnoho úspěchů.

Zentiva, která společně s předními českými akademickými institucemi Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc) založila, pevně věří, že svou podporou v propojování teoretických vědeckých znalosti studentů s reálnou životní zkušeností v oboru farmacie pomáhá vytvářet větší kariérní možnosti mladých lidí, příslušníků generace Z v České republice. 

Počet studentů se v loňském roce rozrostl o jedenáct nových doktorandů, čímž se počet studentů navýšil na 38. Těm se ve spolupráci s předními odborníky povedlo dosáhnout mnoha úspěchů, mezi které patří několik publikovaných článků ve vědeckých časopisech nebo získání prestižních grantů jako např. grant InPharma financovaný Evropskou komisí v rámci programu MSCA (Marie Sklodowska Curie Actions). O výborném renomé institutu svědčí také navázání kontaktu s dalšími partnerskými univerzitami v Evropě. Vysokou kvalitu studentského programu a jeho praktické výhody ocenil také premiér Andrej Babiš během své návštěvy Zentivy v září loňského roku, při které byl premiérovi projekt The Parc představen. 

Již potřetí byly nejlepším studentům uděleny The Parc Awards, které jsou rozděleny do dvou kategorií. V první z nich získala ocenění The Student Choice Award Tereza Boleslavská za projekt „Vývoj biorelevantních in vitro disolučních metod“, druhou cenu získal Jan Jirát za práci „Optimalizace krystalizačních procesů účinných látek“ a třetí místo obsadil Jakub Petřík za projekt „Vývoj metodologického systému pro testování degradace léčivých látek“. Cenu The Expert Choice Award získal Jiří Kolář za práci „Matematické modelování jednotkových operací ve farmaceutických formulačních procesech“. 

„Z vynikající kvality letos oceněných projektů je jasně vidět, že Parc již plní své poslání vybudovat silný základ pro další růst farmaceutického průmyslu v České republice. Unikátní kombinace akademického vzdělání světové úrovně s praktickými zkušenostmi z průmyslu a obchodu v Parcu jasně ukazuje funkční a úspěšný příklad toho, jak urychlit přenos akademického výzkumu do praktických aplikací v průmyslu, podpořit výzkumné a vývojové aktivity ve firmách a připravit další generaci vědců a inženýrů tak, aby po absolvování zvládli průmyslové výzvy budoucnosti. Parc ukazuje jeden ze způsobů, jak lze prakticky aplikovat strategii „Země pro budoucnost“ („Country for the future“) v České republice,” shrnul Pavel Šebek, ředitel vývoje Zentivy a jeden ze zakladatelů Parcu.

Prof. František Štěpánek, vědecký ředitel Parcu, poblahopřál všem studentům The Parc k dosaženým výsledkům a dodal: „V Parcu spojujeme vynikající základní výzkum ve farmaceutických vědách s jeho praktickým využitím v reálných farmaceutických produktech, které lze klinicky testovat, registrovat a vyrábět. Díky spolupráci s nejlepšími akademickými institucemi v celé EU poskytuje naše platforma doktorandům možnosti získat zkušenosti jak z akademického, tak průmyslového prostředí výzkumu a vývoje, čímž se rozšiřují možnosti jejich budoucí kariéry. Je skvělé vidět, že absolventi Parcu zahajují úspěšnou kariéru nejen ve farmaceutickém průmyslu a akademických institucích po celé Evropě, ale také samostatně, což deklaruje letošní založení prvního technologického start-upu jedním z našich absolventů.“

Leave a comment