News

Zaparkujte si notebook do doku

Vyplatí se nákup notebooku s dokovací stanicí? Co to vlastně je a k čemu takové zařízení slouží?

Co je dokovací stanice

Princip rozdvojky do zásuvky určitě chápe každý. Když vám počet zásuvek nestačí pro aktuální množství přístrojů, pořídíte si „nástavec“ a problém je vyřešen.

Dokovací stanice se využívá v základu podobně – slouží k připojení určitého množství periferií, dokáže nám nahradit další USB porty. S jejich nedostatkem se často potýkají i majitelé malých netbooků. Typicky se přes USB připojují myši, klávesnice nebo externí disky.

Jedná se navíc o praktičtější řešení, které vám zajistí jednoduché zapojení a odpojení mnoha dalších periferií. Vy tak neztrácíte čas a na stole neleží změť kabelů. Snadno si u notebooku zajistíte komfortní používání srovnatelné s desktopem a pořádek. Navíc vám nehrozí opotřebovávání nebo dokonce zničení USB portu na notebooku.

Stanice obsahuje i další typy konektorů, které ze současných notebooků již vymizely, přesto jsou v mnoha případech potřebné, například sériový a paralelní port. Takovouto zpětnou kompatibilitu nelze jinak účinným způsobem zajistit.

V některých případech konektory osazené nejsou, například proto, že na ně již nebyl prostor. I tento nedostatek dokovací stanice umí vhodně kompenzovat.

Jak se dělí dokovací stanice

Dokovací stanice můžeme rozdělit na tři základní skupiny:

Dokovací stanice univerzální 

Nevyžaduje se pro zapojení přítomnost speciálního konektoru, což je většinou otázka vyšších (a dražších) byznys modelů, nikoli notebooků pro domácí použití. Tyto dokovací stanice se připojují přes běžné USB. Výhodou je nižší pořizovací cena.

Dokovací stanice speciální

Speciální dokovací stanice je určena přímo pro použití s daným modelem notebooku. Proto by měl notebook obsahovat i speciální konektor. Většinou jsou tato zařízení nejdražší.

Replikátory portů

Replikátor portů primárně slouží k rozšíření počtu USB konektorů a některé další funkce mu zpravidla chybí. Proto jsou i levnější. Replikátory navíc samy o sobě nedokáží notebook nabíjet, pozor.

Jak si vybrat dokovací stanici 

Zásadním kritériem je zejména počet USB portů. Řešte i to, které další porty potřebujete. Chcete LAN kvůli kabelovému připojení na internet? Potřebujete výstup na sluchátka či na mikrofon? Míníte připojovat externí monitor? Pak budete nejspíš potřebovat moderní HDMI. Správně vybraná dokovací stanice vám to umí nabídnout.

Pozor, ani dokovací porty jediné značky často nejsou kompatibilní. Proto si investici pečlivě rozmyslete, často pořízenou dokovací stanici využijete zkrátka pouze s jediným notebookem.

Případně si proto pořiďte univerzální stanici, kterou můžete použít mnohdy s větším počtem zařízení v rodině nebo vám vydrží i po koupi dalšího nového notebooku.

Velký výběr repasovaných dokovacích stanic se slevou až 60 % oproti novým modelům najdete na stránkách inComputer.cz. Samozřejmostí je záruka na 12 měsíců a perfektní stav.