Češi a repasované servery? Zájem o levný hardware stoupá
Jak se našinci staví k nákupu repasované výpočetní techniky? Rozhodně na ni nepohlíží skrz prsty, ale naopak v ní vidí příležitost, jak ušetřit nemalou částku za hardware. Kromě notebooků a desktopů se v posledních letech zvýšil zájem také o repasované servery.
Jeden z nejdéle působících prodejců na českém trhu – firma ATICOM – ročně prodá starší techniku za několik milionů korun. Celkem se ročně v České republice prodá repasovaných serverů za několik desítek milionů korun. Čísla přitom nezahrnují nákup v zahraničních e-shopech, kde čeští zákazníci také nakupují.
Nejlevnější nemusí být nejlepší
Hlavním důvodem velkého zájmu o repasované servery je samozřejmě nemalá finanční úspora oproti nákupu nového hardwaru. U zahraničních prodejců lze přitom starší servery sehnat ještě o něco levněji. Odborníci na prodej serverů přesto doporučují, aby zákazník zvážil i nesporná negativa nákupu v zahraničí. Čeští dodavatelé sice nenabízí tak nízké ceny, ale na druhou stranu se s nimi mnohem lépe komunikuje a poskytují mnohé nadstandardní služby.
U zmíněného Czech Severu (e-shop provozivaný firmou ATICOM) můžete na vybrané servery získat záruku “next business day”, která spočívá v opravě následující pracovní den. Se zahraničním prodejcem byste něco takového realizovali jen těžko.
V Českém e-shopu navíc můžete prokonzultovat konfiguraci serveru v předprodejní fázi. Ve velkých zahraničních e-shopech se vám obvykle takové podpory nedostane. Kombinace poradenství a záruky jsou u většiny zákazníků rozhodující a o něco důležitější než menší cenovka.
Kdo je typický zákazník?
Ať už jde o klasický či blade server, typickým zákazníkem jsou středně velké firmy, poskytovatelé aplikací přecházející na online verzi služby a vývojáři. Repasované servery jsou samozřejmě dobrou volbou i pro jiné skupiny zákazníků bez ohledu na plánované využití. Mezi nejprodávanější značky repasovaných serverů se řadí Dell, HP a Fujitsu.