News

Do formy s kettlebellem

Cvičení je v dnešní době velice rozsáhlé, nemusíte se tedy zaměřovat pouze na fitness centra, která mají otvírací dobu, které se musíte podřídit nebo u posilovacích strojů čekat frontu. Cvičení doma je mnohem populárnější než dříve.

Jestliže však chcete cvičit doma, buď si musíte zakoupit nějaký posilovací stroj nebo posilovat s vlastní vahou, využívat ale můžete také různé cvičební pomůcky, které vám cvičení nejen zpestří, ale užijete si také zábavu.

Mezi populární cvičební pomůcky v současné době patří například kettlebell. Bývá již součástí každé posilovny, takže ho můžete znát i od svého trenéra, který činku zařazuje do různých kruhových tréninků.

Co je to kettlebell?

Jedná se o posilovací nástroj, který svým původem pochází z Ruska. Činky kettlebell byla původně známá pod názvem girja. Jedná se o železnou kouli, která má ploché dno, aby činka držela rovna na zemi. Na vršku koule je madlo na uchopení.

Cvičení s kettlebellem není nijak omezeno, existuje mnoho velikostí od 4–48 kg, přičemž jednotlivé velikosti se navyšují po 4 kg.

Jestliže jste úplný začátečník, nejdříve si nastudujte jednotlivé cviky, buď od osobního trenéra nebo na internetu, abyste věděli, jak správně s touto pomůckou cvičit. Správné používání vás ochrání před zraněním v podobě nataženého svalu.

Výhody kettlebellu

  • Univerzálnost – kettlebell je velice všestranný, můžete ho využít na různé druhy cviků, ať už se jedná o silový nebo vytrvalostní trénink. Nemusíte se také stresovat prostorem, protože činky jsou velice skladné, takže nezaberou mnoho místa. Zároveň kettlebell zajišťuje rozvoj pohybu, rychlosti, ale také pružnosti. Cvičit můžete buď s jedním kettlebellem v jedné ruce nebo v obou zároveň nebo si zakoupit dva lehčí a cvičit souběžně s oběma.
  • Spalování kalorií – kettlebell může být stejně účinný jako kvalitní posilovací stroj, pokud všechny cviky děláte správně, spalujete rychle a velice efektivně mnoho kalorií.
  • Zapojení všech svalů – s činkou můžete dělat různé cviky, nemusíte ji jen zvedat, ale také ji můžete využít jako závaží při běžném cvičení, zapojujete tak jednotlivé svaly po celém těle.

Jak vybrat správný kettlebell

Abyste mohli cvičit i doma, musíte si vybrat správný kettlebell, nekoukejte při výběru jen na cenu, soustřeďte se i na následující:

  • Kovové x plastové – při výběru vhodného kettlebellu je nejdůležitější vybrat materiál. Z výše uvedeného textu již víte, že se kettlebelly vyrábí kovové, které mají již svoji historii. Na trhu jsou však k dostání i plastové, které si ale za žádných okolností nekupujte. Tuto radu by si k srdci měly vzít převážně ženy, které si myslí, že plastový kettlebell je lehčí, není tomu tak. Plastové kettlebelly mají stejnou váhu jako kovové, protože si kupujete činku s váhou, kterou požadujete, problémem bývá, že plastové jsou mnohem větší a na cvičení tedy nepraktické.
  • Hrubší madlo – nekupujte si cvičební pomůcku, která má klouzavé madlo, vyvarujete se tak jistému zranění.
  • Váha – váha kettlebellu je při výběru velice důležitá, pokud totiž s cvičením začínáte, vyplatí se vybírat menší váhu a k těžší se postupně vypracovat než začít zvedat těžké váhy rovnou.
  • Myslete na to, že pokud si zakoupíte třeba 8 kg kettlebell, musíte s ním udělat alespoň pár sérií, proto je nezbytné, abyste ho udrželi.

Kettlebell je k dostání v každém obchodě, který je zaměřen na sportovní pomůcky, proto si ho neobjednávejte, ale raději si ho před zakoupením zajděte vyzkoušet do obchodu.

Zásobník cviků – 5 základních cviků s kettlebellem

Swing

Jinak také řečeno švih. Počáteční postoj cviku je ve dřepu, kdy držíte kettlebell oběma rukama a máte natažené paže. Postupně se začnete z dřepu zvedat a ruce půjdou švihem nahoru. Tělo musíte dostat do stoje, ruce jsou stále napnuté a kettlebell držíte v rovině ramen.

Kroužení

Kroužení je velice jednoduchý cvik, který zvládne každý, jedná se o posílení středu těla. Mírně roztáhněte nohy, stoupněte si a budete s kettlebellem točit kolem svého těla, přičemž za zády si ho vždy předáte do druhé ruky.

Pozved

Jedná se o cvik, kdy kettlebell využijete jako příjemnou zátěž u běžného dřepu. Na rozdíl od swingu nebudete kettlebell zvedat do oblouku před sebou, ale rovnoměrně nahoru, abyste pokrčovali ruce.

Výpady

Postavte se rovně, kettlebell si uchopte nad ramenem jednou rukou. Opačnou nohu budete natahovat za sebe, druhou budete pokrčovat v rytmu běžného výpadu. Po řadě opakování nohu vyměňte. Výpady můžete dělat i do strany, přičemž budete kettlebell držet oběma rukama.

Zvedání na jedné noze

Postavte se na jednu nohu, do opačné chyťte činku. Zatímco budete kettlebell dávát k zemi, nohu, na které nestojíte budete nataženou zvedat, musíte srovnat nohu a rameno na stejnou úroveň.

Dostali jste chuť vyzkoušet cvičení s kettlebellem i u vás doma? Na stránkách Rulyt.cz najdete kettlebelly od 4 kg pro začátečníky až po 32 kg pro pokročilé cvičence.