News

Rady a tipy při výběru kulečníkového stolu

Kulečníkový stůl může být skvělou investicí pro každou domácnost. S potřebnou péčí vydrží desítky let a přinese celé rodině tisíce hodin zábavy. Proto je před jeho pořízením důležité si promyslet několik faktů, abyste mohli být s Vaším novým kulečníkem maximálně spokojeni. Zde přinášíme ty nejdůležitější.

Jakou velikost a typ kulečníkového stolu vybrat

Předem je vhodné říci, že billiard a kulečník jsou označení pro tentýž výrobek- tzn. stůl s 8 dírami pro koule po jeho obvodu. Poněkud jiným typem je karambol, který je bez děr a hra má jiná pravidla. Naprostá většina kulečníkových stolů se prodává v klasickém provedení s dírami a pro běžné domácí použití doporučujeme spíše tento typ. Běžně je možno zakoupit stoly o rozměru 5 FT až 9 FT (pokud nebereme v potaz malé kulečníky určené především pro děti). Z těchto rozměrů doporučujeme stůl 8 FT, který je nejčastěji používaný a ve většině případ najdete tento rozměr i v restauracích a na oficiálních kulečníkových turnajích. Označení 5 FT až 9 FT udávají rozměr delší strany ve stopách s tím, že kratší strana bývá polovina délky delší strany. Je velmi důležité zvolit dostatečný prostor s ohledem na fakt, že na každé straně kulečníku musí zůstat dostatek místa pro celou délku tága (běžně 150cm, ale je možno pořídit a zkrácené verze, které mají délku okolo 100 cm).

kulečník

Ekonomika, nebo požitek?

V případě nákupu billiardu Vám radíme výrazně nešetřit. Kvalitní kulečník budete využívat klidně několik desítek let, takže se Vám vyšší počáteční investice za roky provozu mnohonásobně vrátí v požitku ze hry. Tři generace využívaly kulečníkový stůl u našeho dědečka, dokud se jeho dům neprodal a kulečník nebyl věnován novému majiteli domu- stále byl přitom ve výborné kondici pro hru.

Doprava a složení kulečníku

V případě kvalitních kulečníkových stolů přesahuje jejich hmotnost běžně 100 kg, takže se nejedná o žádné pírko. K manipulaci je proto třeba minimálně dvou dospělých mužů. Dalším problémem se může stát doprava do daného prostoru, ve kterém bude umístěn, takže si zjistěte rozměry balení, případně se informujte, jestli je kulečník dodáván vcelku, nebo částečně rozložený.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Finlist.cz

40plus.cz

Naše-domy.cz