News

Jak vybrat helmu na skútr?

Cestování na motorce nebo jen na obyčejném skútru s sebou přináší jisté povinnosti. Jednou z těchto povinností je bezpečnost, na které může být závislý váš život. Kromě bezpečnosti, kterou zajišťuje správný technický stav vašeho skútru, musíte také myslet na ochrannou přilbu na skútr, která je nezbytnou součástí povinné výbavy na pozemních komunikacích.

Co musí helma splňovat, aby byla platná?

Pokud vás zastaví hlídky na pravidelnou silniční kontrolu, budete muset dokládat nejen doklady ke skútru, ale také musíte mít platnou helmu, abyste s takovou helmou mohli na pozemní komunikace, musí mít platnou homologaci. V ČR se homologace neprovádí, proto je na helmě označena také země, ve které byla homologace provedena. Není-li helma homologována, nezajišťuje vám žádné bezpečí. Aktuální evropská homologace se označuje ECE.

Helmu si většina vybírá především podle druhu motorky, kterou vlastní. Pokud máte krosku, musíte volit bezpečností sportovní helmu, na obyčejný skútr vám většinou postačí otevřená helma, která zakrývá hlavu a čelo. Tyto helmy jsou označovány J (JET). Na rychlejší modely motorek se používají helmy, které jsou kompletně uzavřené, jejich označení je P (PROTECT).

Jak si vybrat vhodnou helmu na skútr?

  • Velikost – při výběru helmy je nezbytně důležitá velikost. I velice drahá helma vám nemusí pomoci, když bude velká a na hlavě vám bude „kloktat“. Velikosti helmy jsou u každé značky odlišné, proto nekupujte stejnou velikost helmy, když máte vyzkoušené jiné označení. Před nákupem si také krejčovským metrem změřte obvod vaší hlavy, měřit byste lehce nad obočím, aby bylo chráněné i čelo. Každou helmu byste si před nákupem měli vyzkoušet.
  • Nové x použité – nekupujte helmy, které jsou z druhé ruky, ani když je dostanete od někoho, koho znáte. Nové helmy se postupně tvarují podle vaší hlavy, když ji vytvaruje někdo jiný, nemusí přesně sedět na všech místech. Zároveň také nikdy nevíte, zda helma neprošla nějakou nehodou, což nemusí být patrné na první pohled, někdy se vytvoří prohlubeň, někdy jen nepatrné škrábnutí, vnitřní ochranná část je ale poškozená.
  • Cena – na bezpečnosti byste neměli šetřit, i přesto se dají sehnat ochranné helmy, které poslouží svému účelu.
  • Materiál – výběr helmy je také závislý na použitém materiálu – polykarbonát, kompozitové helmy, semikompozitní helmy. Materiál také ovlivňuje pořizovací cenu, nejběžnější helmy bývají z polykarbonátu, jsou za přijatelné ceny, ale také mají vhodnou hmotnost, což je výhodou třeba pro děti na elektroskútr.

Nevybírejte helmu jen podle vzhledu a barvy!

Životnost helmy

Jestliže helmu používáte pravidelně, je jich vytvarována dostatečně a místy může nedoléhat, obzvláště pokud do ní neustále musíte vkládat brýle. U dlouhých vlasů také zvažte, zda nechat vlasy volně nebo se budete jezdit s drdolem.

Pravidelná výměna moto helmy by měla být prováděna přibližně každé 3–4 roky, pokud máte pocit, že je helma v pořádku, nechte ji alespoň zkontrolovat u profesionálů. Po dopravní nehoda musí helma vyměněna okamžitě kvůli poškození!

Leave a comment