News

Je vodík palivo budoucnosti? Výrazně v něm pokročily USA, přidává se Kanada a Německo

V současné době jsou poměrně hodně skloňována především elektroauta. Elektromobilita je to, co se stalo kontroverzní otázkou napříč politickým spektrem a také mezi zákazníky automobilek. Důvodů je poměrně hodně, jednak jsou to dotace, a pak jsou to i přesto stále poměrně vysoké ceny elektroaut a jejich většinou nepříliš ohromující dojezd či dlouhá doba nabíjení. Potom je to samozřejmě také nevyhnutelné stárnutí baterií. Dokáže toto všechno vyřešit vodík?

Vodíková budoucnost podle USA

Vodík by byl palivem, které bychom tankovali podobným způsobem, jako současné pohonné hmoty. V tomto ohledu může v poslední době výrazně pomoci představení zákona Inflation Reduction Act, který za velkou louží alokuje větší množství financí pro vývoj technologií pro výrobu vodíku. Přitom nejsou nijak omezeny technologie, pro které jsou tyto finance alokovány. Magazín moto-auto.eu přišel s podrobnostmi ohledně dalšího vývoje v příštích 10 letech. USA plánuje na obnovitelné zdroje vynaložit až 370 miliard dolarů. Týká se to i dalších nízkouhlíkových technologií. Důležitým aspektem tohoto zákona je:

  • Možnost snížit si daň odváděnou státu
  • Výše daňové slevy je odvozena od množství odpadního oxidu uhličitého

Výrobci vodíku tak získají další daňové úlevy, kterými se zjednoduší samotný vývoj nových technologií. Čím čistší metodu přitom budou používat, tím bude výše daňové slevy významnější. Díky tomu se pochopitelně také zvýší konkurenceschopnost samotného vodíku.

Aliance pro vodíkovou spolupráci

Zajímavou informací ohledně dění okolo vodíku je také to, co se odehrává v Kanadě a Německu. Jak totiž informuje motoristický magazín, tyto země podepsaly společné prohlášení, které umožňuje výrobu a vývoz vodíku do Německa, kde by měl nahrazovat zemní plyn jako palivo. Export vodíku, který se bude vyrábět v Kanadě, by měl být zahájen v roce 2025.

Leave a comment