News

Několik důvodů, proč se učit česky

­­Jazyková škola PELICAN se specializuje na kurzy češtiny pro cizince od svého založení. Křídly PELICANa prošly stovky studentů, kteří se z nějakého důvodu česky museli či chtěli začít učit.

Je nutno zdůraznit, že ve velké většině případů účastníci našich kurzů začali studovat z jednoho prostého důvodu – práce či studium. Zkrátka se do naší země přistěhovali, a k tomu, aby tady mohli začít pracovat či studovat, potřebovali alespoň základní znalost českého jazyka.

Inu, to nezní moc romanticky. Kéž by všichni věděli, kolik krásy se v češtině skrývá. Snad by cizinci začali studovat náš kurz českého jazyka pro cizince i jen tak, pro zábavu – ne pouze z nutnosti!

Čeština je nádherný, bohatý jazyk

Určitě si říkáte, že jako rodilí mluvčí češtiny nemůžeme být v tomto soudu moc objektivní. Námitka se zamítá! I když ano, samozřejmě ovlivněni jsme. Ale jen sami považte – který jiný jazyk nabízí tak širokou škálu slovíček pro pojmenování třeba jen jedné věci? Jak moc si s jazykem můžeme hrát.

Jestli snad studujete kurzy angličtiny, víte, že v angličtině je „little girl“ zkrátka „little girl“. A my můžeme z fleku vymyslet třeba hned 10 ekvivalentních výrazů pro českou „malou holku“. Ehm. Kam se hrabe angličtina, že ano!

Protože v Česku máme nejlepší pivo

A fráze „jedno velké pivo prosím“ je tak jednoduchá! A přitom se jedná o skvělou frázi, jak s češtinou začít. Vždyť je v ní skloubena velikost, číslovka, kouzelné slovíčko i kouzelný nápoj! Nejen obsluha, ale i my jsme učarováni každým cizincem, který si pivo zvládne objednat sám.

Bude se hodit pro cestování po Česku

Tady si trochu sáhneme na vlastní nos, ale nebudeme si nic nalhávat. Kurzy angličtiny možná už teď jsou v kurzu, ale kurzy španělštiny, francouzštiny a dalších jazyků – u domácích zas až tak neletí.

Ono i s tou angličtinou to máme trochu nahnuté. Nehledě na to, že mimo Prahu není Česko ani trochu přátelské turistům. Jízdní řády, zpoždění vlaků – vše se hlásí pouze v našem jazyce. Chudák turista, češtiny neznalý, ztracený. Šup s ním do kurzu češtiny!

Čeština je brána k dalším evropským jazykům

Jako slovanský jazyk, čeština má velmi blízko k ruštině, polštině a samozřejmě slovenštině. Pokud se snad někdo rozhoduje mezi slovanskými kurzy ruštiny a kurzy češtiny, nutno podotknout, že proti ruštině má čeština vekou výhodu, jelikož užívá latinku. S pokročilejší znalostí češtiny je student schopen rozumět taky Slovákům. Dva jazyky za cenu jednoho, to se vyplatí!

Jak již bylo zmíněno na začátku, je tady mnohem více důvodů, proč je dobré se česky učit – a proč to není tak komplikované, jak se může na začátku zdát. Nutno závěrem říct, že pokud si chce cizinec najít v Česku práci, češtině se opravdu nevyhne.

Tak – jestli máš kamaráda cizince, který o stěhování do Česka přemýšlí nebo by si snad jen rád osvojil náš jazyk, určitě ho v tom podpoř. Navíc, s kurzy PELICAN se česky naučí každý. Opravdu!

Budeme se těšit na viděnou v našich češtinářských kurzech.

Tvůj PELICAN