News

Povinné ručení se vyplatí. Nevěříte?

Pokud vlastníte vozidlo s registrační značkou, technickým průkazem nebo s ním jezdíte na veřejné komunikaci, potom se nevyhnete platbě povinného ručení. Jedná se o zákonem stanovenou povinnost, která má svoje opodstatnění.

Hlavní benefity povinného ručení

  1. Náhrada škody, kterou způsobíte – hlavním smyslem povinného ručení je krytí škody, která byla pojištěným vozidlem způsobena. Jedná se o škody způsobené na majetku a zdraví. Také je určeno na finanční náhrady za výpadek platu v době rekonvalescence. Z povinného ručení je dále hrazena náhrada při usmrcení člověka.
  2. Asistenční služby většina pojišťoven nabízí v rámci povinného ručení asistenční služby. Jejich rozsah se liší podle jednotlivých nabídek. Ve většině případů je v základu asistence odtah vozidla v rámci České republiky, příjezd a jednoduchá technická pomoc v případě problému s vozidlem a telefonické poradenství. Získat lze ovšem mnohem širší nabídku, pokud si vyberete to správné pojištění.
  3. Připojištění – připojištění je potřeba rozlišit na 2 varianty. Buď se jedná o připojištění za příplatek, nebo může být zahrnuto již v povinném ručení. Nejčastěji jde o úrazové a cestovní pojištění, pojištění skel, pokut nebo věcí ve vozidle.
  4. Právní služby – právní poradenství při autonehodě a při řešení různých sporů s policií ohledně porušení pravidel silničního provozu.

Mezi benefity nepochybně patří i možnost uzavřít povinné ručení online. K tomu je nejvýhodnější využít online srovnání povinného ručení, kde si z pohodlí domova můžete v klidu vybrat to nejlepší pojištění. Navíc, když se pro konkrétní pojistný produkt rozhodnete, můžete prostřednictvím porovnávače rovnou uzavřít pojistnou smlouvu.

Na co si dát při uzavírání povinného ručení pozor

Při výběru povinného ručení se nesoustřeďte jenom na výslednou cenu. Důležité jsou i další parametry, zejména:

  • Výše pojistného krytí – preferujte spíše vyšší, než základní limity povinného ručení. Jedině tak budete mít jistotu, že v případě závažnější dopravní nehody bude vaše pojistka krýt všechny vámi způsobené škody a náhrady.
  • Jaké benefity jsou součástí smlouvy – důkladně si nastudujte, na co všechno máte v rámci uzavřené smlouvy nárok. Někdy jsou její součástí velmi zajímavé akce, jindy je zase pojištění omezeno na minimum.
  • Akční nabídky – zejména porovnávače povinného ručení nabízejí různé výhody, které se můžou vyplatit. Jedná se hlavně o slevy, bonusové připojištění apod.

Jak roste objem povinného ručení

Podle údajů zveřejněných na webových stránkách České kanceláře pojistitelů se ukazuje, že počet pojištěných vozidel každoročně roste. Tento trend trvá již mnoho let. Je proto logické, že čím více vozidel jezdí po silnicích, tím vyšší je riziko dopravní nehody. I to je důvod, proč by měl každý vlastník vozidla uzavřít povinné ručení.

K datu 30.6.2017 30.6.2016 30.6.2015
Počet vozidel 7.732.577 7.499.570 7.277.165
Nejvíce vozidel je pojištěno u Česká pojišťovna
Kooperativa
Česká podnikatelská pojišťovna
Česká pojišťovna

Kooperativa
Česká podnikatelská pojišťovna

Česká pojišťovna

Kooperativa
Česká podnikatelská pojišťovna

Neuzavření smlouvy na povinné ručení se pořádně prodraží

Někteří vlastníci vozidel se snaží obcházet zákon tím, že povinné ručení neuzavřou. V takovém případě je nutné počítat s rizikem velkých finančních postihů. Jedná se hlavně o:

  • Nepředložení zelené karty při silniční kontrole – bloková pokuta 1 500 Kč, jinak 1 500 Kč – 3 000 Kč
  • Provozování vozidla bez pojištění – příkazní řízení 5 000 Kč, jinak 5 000 Kč – 40 000 Kč
  • Způsobení škody nepojištěným vozidlem – škůdce platí všechny škody, které po něm vymáhá Česká kancelář pojistitelů

Každý by si měl uvědomit, že pokud nepojištěné vozidlo způsobí škodu, tak ta je poškozenému vyplacena z garančního fondu. Škoda je sice následně na škůdci vymáhána, ale ne vždy dojde k uspokojení této pohledávky. Následkem je skutečnost, že každý, kdo jedná poctivě a uzavře povinné ručení, doplácí na podvodníky bez pojištění 50 – 200 Kč ročně!

Pro rychlé porovnání nabídek povinného ručení můžete navštívit následující kalkulačku, kde si jednoduchým vyplením základních údajů můžete rychle prohlédnout aktuální nabídky pojišťoven.


Hledáte vhodné pojištění pro Váš vůz? Najděte to nejvhodnější pojištění auta ještě dnes.