News

Posledním trendem současnosti jsou půjčky lidé lidem

V posledních letech se na trhu s půjčkami začaly prosazovat půjčky od lidí lidem. Jedná se o specifickou službu, kterou můžou využívat nejenom zájemci o půjčku. Tato služba je totiž zajímavá i pro druhou skupinu lidí, kterými jsou investoři. Jak to celé vlastně funguje a jedná se o výhodný produkt?

Jak vlastně půjčky lidé lidem fungují?

Ve své podstatě se jedná o půjčky od soukromých osob, které využívají služby zprostředkovatele, jenž celou transakci zastřešuje. Jedná se o investory, kteří mají dostatek peněz a poskytnutí půjčky považují za zajímavou cestu ke zhodnocení svých finančních prostředků.

Zprostředkovatel zase vydělává na tom, že funguje jako prostředník mezi poskytovatelem a příjemcem půjčky. Nejde pouze o samotné zprostředkování, ale součástí jeho role jsou i další služby. Za všechny můžeme jmenovat administraci dlužných částek, splátek a mnoho jiného.

Samozřejmě, že je zde ještě třetí strana, kterou jsou žadatelé o půjčku. Pro ty je tento systém také výhodný, protože se zvyšuje pravděpodobnost, že získají půjčku za výhodných podmínek.

Systém půjček lidé lidem je mezi odborníky známý pod zkratkou P2P, což je „peer to peer“.

Jaké společnosti se na tuto oblast specializují?

Mezi nejznámější zprostředkovatele P2P půjček patří společnosti:

 • Bankerat
 • Zonky
 • Banking Online
 • Prestito
 • Žlutý Meloun
 • Benefi

Co vás čeká, pokud chcete tento druh půjčky

 1. Musíte si vybrat portál, kde o půjčku požádáte. Abyste se mohli stát uživatelem vybrané služby, musíte nejprve provést registraci. Teprve potom zadáte žádost o vámi vybranou půjčku a vyplníte potřebné údaje. Ty vyplňte co nejpoctivějším způsobem, protože budou důsledně prověřeny.
 2. Jakmile je žádost o půjčku prověřena, je dána do aukce půjček. V aukci můžou na žádost reagovat registrovaní investoři. Ti můžou nabízet odlišné podmínky, takže zájemce si obvykle musí vybrat, která nabídka mu nejvíce vyhovuje. Nikoho by nemělo zaskočit, že na jednu půjčku se může „složit“ větší počet soukromých osob, jenž budou věřiteli.
 3. V případě, že je nabídka investorů pro žadatele zajímavá, může ji odsouhlasit. Tím je transakce uzavřena a po podpisu všech potřebných dokumentů dojde k poskytnutí půjčky.

Problematický klient je vždy odhalen

Určitě neplatí mylná představa, že u půjček lidé lidem nedochází k důslednému prověřování bonity žadatele. Proto pokud patříte mezi problémové klienty, rozhodně při vyplňování žádosti nijak nelžete. P2P půjčka vám i tak může být schválena, protože existují investoři, kteří akceptují rizikovější půjčku. Ovšem je nutné počítat s tím, že úroková sazba bude o něco vyšší.

Není půjčka, jako půjčka

Navzdory různým reklamním kampaním vždycky neplatí, že půjčky od lidí lidem jsou vždy levnější, než jiné druhy půjček. Jednotlivé aukce půjček nabízejí různé podmínky. Navíc každý portál má několik hlavních kategorií půjček, které se liší podle podmínek. Mezi podmínkami samozřejmě najdete i odlišnou úrokovou sazbu! Navíc může být účtován poplatek za poskytnutí půjčky. Je proto nutné důsledně vybírat a kontrolovat nabízené podmínky půjčky.

Neplatičům se poplatky za upomínky pořádně prodraží

Jestliže je dlužník nezodpovědný a zapomíná na pravidelné splátky, jsou mu posílány upomínky. Ovšem za každou upomínku je většinou účtován poplatek, který může být i v řádech stokorun! Nejde tedy o levnou záležitost.

Zesplatnění jako bič na dlužníky

Zesplatnění je pro dlužníky velký strašák, ovšem pokud o něm vůbec vědí. Jedná se o princip, že pokud dlužník několik měsíců nesplácí půjčku, začne být okamžitě vymáhána celá částka. Tím se může velmi rychle dostat do nečekaných problémů.

Shrnutí

Půjčky lidé lidem jsou alternativou ke klasickým bankovním a nebankovním půjčkám. Nabízejí všechny hlavní druhy půjček, jako jsou např. půjčky bez ručení, bez doložení příjmů,se zástavou nemovitosti nebo půjčky bez registru. Zrovna tak je k dispozici velký rozsah částek, který může být v řádech desítek až sta tisíc. Tomu odpovídá i doba splatnosti, jenž může být měsíce nebo roky. Tyto půjčky lze získat za velmi výhodných podmínek. Jenže pokud nebudete obezřetní, můžou být někdy i dražší než klasické půjčky. Proto platí, že je vhodné si udělat srovnání půjček a teprve potom se rozhodnout.

IZpravyDnes na Facebooku
 • 25
  Shares