News

Pro koho je vhodný spořící účet?

Finančních produktů je na českému trhu nespočet a neustále se objevují nové a nové. Stávající nabídky se v zápalu konkurenčního boje upravují tak, aby byly pro zákazníky atraktivnější a neměli možnost váhat, zda nabídku přijmout nebo ne.

Druhou stránkou věci je to, že mnoho produktů, které mají klienti zřízeny, především u bank, ani nevyužívají. Hodně jsou to kreditní karty a jim podobné produkty, jež se zřizují jako jistá záloha pro případ nouze apod.

Spořící účet pro všechny

Jenže jsou i produkty, které by lidé mohli, nebo spíše měli mít a nemají, což je v mnoha případech velká škoda. Takové spořící účty jsou ideální volbou pro běžné pracující osoby, které mají stálý příjem a chtějí i nějakou tu korunu ušetřit. Obecně je poskytují snad všechny banky a velké finanční společnosti a jejich vedení, správa a převod je zcela bez poplatků.

Poplatky jako zakázané slovo

Existují samozřejmě i výjimky, kdy je za jistých okolností spořící účet zpoplatněn, ale obvykle je vše nastaveno tak, aby majitel spořícího účtu si na tento účet odkládal finance navíc, které v danou chvíli nepotřebuje. V případě, že je nucen je použít, převede tyto finanční prostředky kdykoli a to běžným způsobem, jako u převodu z klasického bankovního účtu.

Proč si zřídit spořící účet?

Ač se to nemusí zdát, spořící účet funguje jako spolehlivá pokladnička na úspory. Ideální použití je vždy při výplatě si na běžném účtu ponechat potřebné prostředky na zaplacení všech povinných výdajů a část na běžnou útratu a pak zbytek odeslat na spořící účet. Zde se finanční prostředky úročí a díky tomu, že je člověk „nevidí“ na běžném účtu, má tendence o svých nákupech více přemýšlet, a řadu investic tak přehodnotit.

Velkou výhodou oproti jiným spořícím produktům má tento typ účtu v tom, že jeho majitel má k uloženým finančním prostředkům kdykoli přístup. Nemusí čekat několik let, až bude moci určitou část vybrat, ale pokud potřebuje, použije je.

Na rozdíl od peněz na běžném bankovním účtu se na spořícím úročí a mít peníze navíc, se vždy hodí.