Proč se určitě vyplatí nosit sportovní brýle?
Zrak je nejdůležitější lidský smysl. Asi 80 % všech informací vnímáme právě očima. Proto bychom je měli opatrovat, a to i při běžných činnostech, jako třeba během sportování. Přilnavé sportovní brýle jsou štítem, který brání vaše oči před nechtěným zraněním. UV filtr v jejich sklech navíc ochrání váš zrak před škodlivým slunečním zářením. Pojďme se podívat na to, proč přesně se vyplatí je nosit.
Fyzická ochrana
Už se vám někdy stalo, že cyklistovi nebo jinému aktivnímu sportovci pohybujícímu se před vámi, odlétl od kola třeba jen malý kamínek a namířil si to přímo k vám? Nám už nesčetněkrát. Ne vždy mířil do obličeje, ale kdyby náhodou ano, jsou sportovní brýle tím, co vaše oči spolehlivě ochrání. Skla ve sportovních brýlích jsou totiž obvykle vyrobena z polykarbonátu, což je materiál odolný proti nárazu. A to se netýká jen zbloudilých kamínků, ale i poletujícího hmyzu, stříkajícího bláta, větviček u silnice apod.
Ostatně u většiny sportů se kolem vás zpravidla pohybují nějaké rychle letící předměty. Právě ty jsou jednou z nejčastějších příčin poranění očí. Mnoho sportů je navíc kontaktních a stačí, aby i váš spoluhráč, byť jen nešikovně mávl rukou, a zranění je na světě. A přitom mu jde tak snadno předejít. Helmu si na kolo už také bereme zcela automaticky a se sportovními brýlemi by to mělo být zrovna tak. Některé jsou dokonce navržené tak, aby se právě do přilby perfektně vešly.
Obroučky sportovních brýlí jsou vyrobené z vysoce nárazuvzdorného plastu nebo polykarbonátu a většina z nich je v místech, kde přichází do kontaktu s pokožkou, vybavená pryžovou výplní, která nárazy ještě utlumí. Samotná skla sportovních brýlí jsou obvykle ošetřená speciálním povlakem proti poškrábání.
Ochrana před sluncem
Zmíněný polykarbonát má také vestavěnou ochranu proti ultrafialovému záření — což je velmi důležitá funkce zejména pro outdoorové sporty. Sluneční sportovní brýle mírní množství světla, které dopadá na vaši sítnici. UV filtry ve slunečních brýlích se označují od 0 do 4, přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím účinnější ochrana (tím méně slunečního záření filtr propustí).
Pozor! Neplatí ale, že čím tmavší skla, tím vyšší UV filtr. Příliš tmavá skla se naopak nedoporučují. Oko se totiž ve tmě snaží co nejvíce rozšířit zorničky – aby se do něj dostalo co nejvíce světla. To je skvělé v noci, ale ve dne vám tak může do oka naopak proniknout více škodlivého záření.
Speciální kategorii sportovních slunečních brýlí představují tzv. polarizační brýle. Ty v sobě mají nadstavbový filtr, který do oka propouští obvykle jen vertikální světlo, nikoliv to horizontální (to je třeba odraz, který vrhá sníh nebo voda – mnohdy naše oči až bolí). S polarizačními brýlemi se tedy vyhnete nepříjemnému oslnění a vaše oči se tak rychle neunaví.
Co dělat, když nosíte dioptrické brýle?
Nejpraktičtějším řešením je začít používat čočky. Ty vám totiž vůbec nijak nebrání v nasazení jakýchkoliv jiných brýlí a stále budete mít zrak jako ostříž. Můžete je klidně používat pouze na sport (pořídit se dají i jednorázové). Pokud ale čočky z nějakého důvodu nesnesete, jsou dalším možným řešením dioptrické sportovní brýle. I ty dnes seženete, takže určitě nevěšte hlavu, i vy můžete svůj zrak při sportu účinně ochránit.
Leave a comment
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.