News

Terarijní zvíře jako nový mazlíček. Jak ho vybrat?

Nechcete si pořizovat pejska nebo kočku? Chcete si domů pořídit daleko zajímavějšího domácího mazlíčka, kterému byste mohli postavit obydlí ze stavebnice Aluhobby? Co tak zkusit chovat terarijní zvíře, kterému se skvěle daří v teráriu? Terarijní zvířata jsou v poslední době velice oblíbená, i když tedy mnohé druhy budí obrovský respekt. A ostatně jenom málokdo je schopen některé druhy chovat. Pokud jste však o terarijních mazlíčcích přesvědčení, prozraďme si, jak si takového mazlíčka vybrat. 

Při výběru hraje roli několik faktů

Ať už uvažujete nad hadem, pavoukem, žábou, ještěrkou nebo větším ještěrem, v každém případě hraje při výběru roli několik faktů. Například se musíte informovat o velikosti terarijního zvířete v dospělosti. To, v jaké velikosti si zvíře přinesete domů, neznamená, že v takové velikosti zůstane i po letech. I terarijní zvířata rostou, i když je to třeba jen pavouk nebo ještěrka. 

Stejně tak je třeba informovat se o klimatických podmínkách ve volné přírodě, na jaké je domácí mazlíček zvyklý. Poté si jen položte otázku, jestli podobné prostředí dokážete zajistit či nikoli. A kromě toho je třeba zjistit, jestli ve volné přírodě žije zvíře spíše ve skupinkách nebo je to spíše samotář. I to hraje velkou roli při výběru. 

Chovatelé by se taktéž měli dotazovat na to, jestli je dané zvíře snadno ochočitelné (či jestli je vůbec nějaká pravděpodobnost, že si dané zvíře lze ochočit) a čím se terarijní zvíře živí. 

Budou to hadi, ještěři nebo obojživelníci?

Obecně lze terarijní zvířata rozdělit do několika skupin, a to konkrétně na hady, ještěry a taktéž na obojživelníky. Od toho se ostatně bude odvíjet i velikost terária, které terarijnímu zvířeti pořídíte. Pokud se rozhodnete například pro chov leguána, počítejte s tím, že bude terárium vysoké. Jestli se rozhodnete pro hada, musíte počítat s dobře situovaným světlem, protože hadi se potřebují během dne vyhřívat.