News

Vánoce v předstihu – jen tak ušetříte peníze i nervy

Jistě jste o tom už slyšeli, všude se to opakuje každý podzim, všude si o tom můžete přečíst, ale stále jde o věc, kterou mnoho Čechů ještě příliš nepochopilo – Vánoce jsou obdobím, které je časově, finančně a nervově náročné. Udělali a děláme si je takovými sami. A musíme se k nim takto i postavit. Tedy, nemusíme. Ale mnoho z nás je takové chce mít.

Cože na Vánoce chceme?

Chceme mít doma vše perfektně připravené, své blízké chceme dobře a hodnotně obdarovat, chceme pozvat příbuzné i přátele na vánoční či novoroční návštěvu a něčím se před nimi blýsknout. A všechny přípravy celý říjen i listopad odkládáme s tím, že je vlastně ještě čas. Jenže, to je právě ono. Času nezbyt není. A předvánočních akcí v obchodech také ne.

Takže ve výsledku se k Vánocům většinou dopracujeme totálně vystresovaní, uhonění, s jazykem na vestě a také s pořádnou dírou v peněžence. Půjčka bez doložení příjmů spraví tu díru v peněžence, trocha vánočního punče nám srovná nervy. Ale co to vyčerpání? To pak se pak snažíme odehnat během Vánoc.

Takže místo toho, abychom se věnovali svým blízkým a užili si společné volné chvíle, jsme každý zalezlí v posteli či na gauči a snažíme se alespoň trochu odpočívat a hlavně mít klid. Je tohle ale to pravé ořechové?

Foto pexels.com

Co bychom tedy spíše měli chtít?

Vánoce jsou ze své podstaty svátkem všech lidí dobré vůle, kteří oslavují to, že jsou a mohou být spolu. Že mohou žít v lepších či horších životních podmínkách, ale spolu a v dobré vůli. A z toho bychom měli vycházet především.

Takže když budeme chtít Vánoce prožít v klidu a v pohodě, bez honiček, bez předchozího vyčerpání přípravami, ale s touhou užít si pohodlí volných dní a krásného svátku, bude to to nejlepší, co můžeme pro sebe i své blízké udělat.

A co udělat pro to, aby ty letošní Vánoce byly více idylické?

Zejména se uskromnit v našich požadavcích na sebe samé. Vánoce budou i tehdy, když byt nebude vysmejčený do posledního centimetru, když nenapečeme deset druhů cukroví a také když nebude pod vánočním stromkem kupa drahých dárků.

Jestliže máte v rodině malé děti, soustřeďte se na dárky pro ně. A pokuste se je balit po co nejmenších částech, aby dárků bylo ve výsledku více. Pokud je to opravdu nezbytné, lze dárky zafinancovat rozumnou půjčkou, v této situaci se hodí zejména nebankovní půjčka. Banky totiž na vánoční dárky moc rády nepůjčují.

Pokud jste v rodině již všichni odrostlejší, tak se předem dohodněte na podobě Vánoc. Domluvte se, na čem trváte a co z vánočních zvyků a předpokladů si rádi odpustíte. Ani s dárky není potřeba to přehánět. Stačí pozornost.

Na závěr pár rad pro perfekcionisty

Když už nutně musíte mít Vánoce perfektně přichystány, zajištěny a naaranžovány, vyhraďte si na to dostatek času. To znamená, že s přípravami je vhodné začít v podstatě hned po dovolených. To se týká zejména příprav finančních, kdy musíme hned v září začít šetřit na to, abychom na Vánoce pořídili vše, co jsme si my nebo třeba naše děti usmysleli (a s čím my souhlasíme). Spousta Čechů dodnes finanční stránku Vánoc dost podceňuje. Ale to není dobrý tah.  

Také již od září sledujeme akce v obchodech. A jestliže přijde zajímavá cenová nabídka třeba na větší dárek v době, kdy jsme zrovna před výplatou a ještě nemáme ani našetřeno, pomohou nám půjčky ihned. Jsou rychle vyřízené, mohou být i poměrně levné a výsledná cena zboží může být i s půjčkou stále nižší. Ceny v obchodech se totiž před Vánoci budou šplhat nahoru.

A až odbydete slavnostní tabuli a všechny načančané návštěvy, uschovejte si výzdobu a základní doplňky na příští rok. Pořizujte je tak, aby byly neutrální a dobře laditelné s aktuálními trendy dalších let. Vaše peněženka to za rok řádně ocení.