News

Vše o rychlopasu

Chystáte se na dovolenou a zjistili jste, že vám propadl pas? Nezoufejte i na poslední chvíli si ho můžete zařídit.

Standardní vydání pasu trvá 30 dní a vyjde vás na 600 Kč. V případě žádosti o vydání na zastupitelském úřadě v zahraničí je lhůta dodání pasu 120 dní. Pokud ale tento termín nestíháte, nezoufejte a požádejte si o vydání rychlopasu.

Na kolik mě to vyjde?

Před několika lety byly zrušeny klasické ručně psané pasy s omezenou platností. Nahradilo je vydání standardního strojově čitelného pasu ve zkrácené lhůtě 6 dní. Připravte se však na větší investici ve výši 4000 Kč. Pokud však potřebujete nový pas pro svou ratolest mladší 15 let, vyjde vás tento rychlopas pouze na 2000 Kč. Vzhledem k finanční náročnosti doporučujeme ověřit si, zda vám na dovolenou nestačí občanský průkaz. Kromě zemí Schengenského prostoru můžete vycestovat na občanský průkaz také do Bulharska, Chorvatska, Kypru, Irska, Rumunska a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Co budu potřebovat?

Pokud vám k cestě nestačí občanka, požádejte si na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. Vezměte si s sebou občanský průkaz, případně oddací či rodný list. Pokud nemáte trvalý pobyt na území České republiky, pak nezapomeňte i doklad o státním občanství. Při žádosti o cestovní pas pro své dítě mladší 15 let nezapomeňte doklad prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem (rodný listy nebo váš občanský průkaz). Je-li vám mezi 15 a 18 roky, žádáte si o pas sami. Musíte však doložit souhlas vašeho zákonného zástupce. Poplatek za pas se platí při podání žádosti. Pas si můžete také vyzvednout na jiném obecním úřadě za poplatek 100Kč.

Na úřadě si vaše údaje ověří, vezmou otisky prstů a vyfotí vás. Fotografii tedy s sebou nosit nemusíte. Naskenují si váš podpis a pak se již můžete těšit na nový pas.