Kdy je výhodné HPP a kdy DPP nebo DPČ?
Pokud hledáte práci, jistě jste se setkali s možností zaměstnání na různý úvazek. Často se v takovém případě používají zkratky HPP, DPP nebo DPČ. V čem se od sebe liší, jaké má který úvazek výhody a který pro vás bude vhodnější? O tom se dočtete v tomto článku od společnosti 123jobs Media, provozovatele on-line pracovních portálů Personalistka.cz a 123jobs.cz .
Hlavní pracovní poměr – sázka na jistotu
Hlavní pracovní poměr je založen na pracovní smlouvě na dobu určitou (omezenou konkrétním datem) nebo na dobu neurčitou. Tato smlouva určuje druh práce, místo výkonu práce, její rozsah a den nástupu do práce. Maximální rozsah práce je 40 hodin týdně s možností 8 hodin přesčasů týdně (maximálně však 150 hodin přesčasu za rok). Při hlavním pracovním poměru za vás váš zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění, a to ve všech případech. Zároveň získáte nárok na dovolenou v minimálním rozsahu 20 dnů ročně a proplacení prvních dvou týdnů nemoci. Hlavní pracovní poměr je nejméně flexibilní, na druhou stranu ale zajišťuje zaměstnanci více jistoty a finančního zabezpečení.
Dohoda o provedení práce – větší flexibilita
Dohoda o provedení práce se často využívá u prací na částečný úvazek, jelikož je omezena maximálně na 300 odpracovaných hodin v průběhu kalendářního roku. Maximální týdenní rozsah ale není stanoven, je tedy jedno, zda daných 300 hodin odpracujete v průběhu celého roku nebo jen několika měsíců. Sociální a zdravotní pojištění za vás zaměstnavatel odvádí pouze v případě, že váš příjem přesahuje 10 000 Kč měsíčně. Trochu nešikovné je, že při podepsání DPP nemáte nárok na dovolenou, nemocenskou, ani příplatky za přesčasy, práci v noci nebo ve svátek. Přesto je však DPP velmi oblíbená, zejména díky větší časové flexibilitě.
Dohoda o pracovní činnosti – vedlejší úvazek
Nejčastěji se dohoda o pracovní činnosti uzavírá jako druhý pracovní poměr na částečný úvazek, přivýdělek matek na mateřské dovolené nebo brigáda studentů. Při práci na DPČ může počet odpracovaných hodin v průběhu kalendářního roku libovolně přesáhnout 300, v rámci jednoho týdne však můžete odpracovat maximálně 20 hodin. Podepisuje se na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud máte příjem menší než 3 000 Kč měsíčně, nemusí se z něj odvádět sociální a zdravotní pojištění. Stejně jako i u DPP přicházíte o nároky na dovolenou a příplatky, můžete si ale přes DPČ přivydělávat i při evidenci na úřadu práce.
Více informací a nabídky inzerce práce hledejte na našich pracovních portálech 123jobs.cz a Personalistka.cz . Každý den máme nové nabídky práce a brigád.
Leave a comment
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.