News

Herní notebooky nejsou jen na hraní

Co vlastně je herní notebook a proč nejsou tato zařízení perfektní volbou pouze na hry? Které parametry při nákupu sledovat?

Grafická karta

U herního notebooku se jedná přirozeně o velmi podstatnou veličinu. Nejdůležitější je, aby byla tzv. dedikovaná, tedy měla vlastní paměť.

V rámci majoritních výrobců NVIDIA a AMD by uživatel měl v tomto segmentu zamířit do nejvyšších řad. U NVIDIA to bude GeForce RTX, u AMD pak převážně série grafických karet pod označením AMD Radeon R9. Řídit se můžete i tzv. modelovým číslem. Čím vyšší, tím lepší.

Displej notebooku

Zde budou podstatnou roli hrát dva faktory, a to velikost a rozlišení. S fyzickou velikostí obrazovky bude nutně svázaná i vyšší hmotnost celého herního notebooku a jeho větší rozměry. Na přenášení bude zařízení méně vhodné.

Notebook bude pohodlně sloužit nejen na hry, ale například i na komfortní sledování filmů či úpravu fotografií. Vzhledem k tomu, že společným rysem takto označovaných notebooků je vysoká výkonnost, lze je využít i na profesionální práci s náročným software. Přirozeně však musíme brát v potaz, že se stávají spíše alternativou stolního PC.

U rozlišení pak platí, že standardem by rozhodně mělo být full HD. Nejvyšší možné rozlišení je v současnosti 4K.

Pevný disk hraje svou roli

Vzhledem k rychlosti lze určitě doporučit SSD disk. Roli zde bude hrát spíše omezený rozpočet. SSD disky jsou v současné době stále ještě poměrně drahé, což platí zejména pro média s vyšší kapacitou.

Klasické otáčkové disky však v mnoha případech již nejsou schopny zajistit plynulý chod náročných her ve vysokých detailech. Což bude platit i pro ostatní aplikace a SSD disk oceníte i při rychlejším fungování celého systému.

Kompromisem může být to, když je herní notebook osazen oběma typy. Na SSD disku bude nainstalován operační systém, k uložení dat poslouží otáčkový disk. Parametry by tak měly být v ideálním případě nastaveny alespoň na 128 GB SSS a 1 TB u běžného disku. 

Cena herního notebooku

Cena bývá většinou pro kupující na prvním místě, neboť jde o významný limit. Jestliže se na finanční stránku dívat nemusíme, jednoznačně platí, že nás čeká poměrně vysoká investice. Čím více peněz můžeme investovat, tím lepší parametry můžeme od zařízení žádat.

I s jistými kompromisy lze však koupit výkonný a spolehlivý stroj. Obecně začínají herní notebooky na cenách okolo 20 000 Kč. Alternativou může ovšem být i repasovaný herní notebook.

V takovém případě se můžeme oproti novému modelu dostat na zlomek pořizovací ceny. Slevy mohou dosahovat až 60 %.

Jedná se o prověřené a plně funkční notebooky, které prošly servisem a případnou výměnou vadných komponent. Repasované notebooky se většinou do specializovaných firem dostávají nikoli kvůli nefunkčnosti, ale kvůli prosté potřebě modernizace technologického zázemí.

Jedním z největších prodejců repasované výpočetní techniky je společnost inComputer.cz, kde si také můžete vybrat svůj nový herní notebook. Nabídka se stále mění díky přísunu stále nových modelů.