Jak vám IoT pomůže ve vašem podnikání?
Už jste slyšeli o IoT? Pokud ne, tak rozhodně zbystřete, analytici International Data Corporation (IDC) totiž předpovídají, že do roku 2025 bude na trhu více než 55,7 miliardy připojených zařízení, přičemž 75 % z nich bude využívat IoT. Skvělým pomocníkem bude nejen pro osobní potřebu lidí, ale především pro firmy. Dnes vám proto představíme, jaký je jeho potenciál a jak přesně může vaší firmě jeho zavedení pomoci.
Co je IoT?
IoT je jednoduše zkratka z anglického Internet of Things (česky též internet věcí). Ačkoliv vám možná toto označení není na první pohled povědomé, určitě jste se s IoT už setkali. Internet věcí je poměrně trefné pojmenování, IoT zařízení jsou totiž taková zařízení, která jsou vzájemně propojená a ovládaná na dálku právě pomocí internetu. Každý přístroj zvládne komunikovat s jiným obdobným do sítě připojeným přístrojem. Jejich hlavní devizou je, že fungování IoT zařízení můžete jednoduše automatizovat a ušetřit si tak spoustu práce a starostí.
Mezi širokou veřejností je IoT často známý v souvislosti s chytrými domy, vypínáním a zhasínáním světel, ovládáním topení nebo alarmu či s chytrými hodinkami. Internet věcí je ale mnohem víc a může být velmi užitečný pro vaše podnikání. Připojit na něj totiž můžete třeba i dopravní prostředky nebo celé výrobní linky.
Spolu s umělou inteligencí (AI) je internet věcí základním pilířem digitální transformace, kterou naše společnost prochází. Tzv. průmysl 4.0 klade důraz na chytré technologie, data, automatizaci, propojitelnost, umělou inteligenci a další technologie a možnosti. Neváhejte a vstupte do něj právě s pomocí IoT.
K čemu je IoT dobrý?
IoT do firmy může mít mnoho různých podob. Nejčastěji zahrnuje sběr a analýzu dat, tzv. big data, čímž zvládne vylepšit fungování některých obchodních a firemních procesů. Dalším příkladem, jak ho může vaše firma použít, je třeba monitorování tras firemních aut. Patří sem ale i např. předvídání spotřebitelského chování, v jehož důsledku můžete vyrábět vždy tak, aby byla spokojená právě vaše cílová skupina zákazníků. Ve zdravotnictví pomůže s lepší diagnostikou a sledováním zdraví pacientů a mnoho dalšího. IoT zařízení zkrátka najdou uplatnění téměř ve všech oborech.
IoT dokonce pomáhá firmám užívat vzdálené monitorovací a řídicí systémy i ve vysoce regulovaných průmyslových prostředích jako je stavebnictví, výroba, těžba a chemická výroba.
Průmyslový internet věcí (IIoT)
Industrial Internet of Things je síť mnoha průmyslových zařízení propojených komunikačními technologiemi. Díky IIoT pro firmu získáte systémy, které mohou monitorovat, shromažďovat, vyměňovat, analyzovat a poskytovat nové cenné poznatky – především rychlejší a přesnější obchodní rozhodování.
Můžete třeba detekovat korozi uvnitř potrubí, událost ve výrobním procesu nebo pomocí monitorování výrobních dat v reálném čase odhalit další volné kapacity ve vašem závodě. Průmyslové společnosti také získají bližší přehled o energii, vodě a dalších zdrojích, které využívají, kdy jejich stroje běží a kolik vyrábějí.
Rizika IoT
Největší nevýhodou internetu věcí je bezpečnost. Spolu s tím, jak se rozvíjí digitální technologie, se totiž rozvíjí i hackeři, kteří jsou připraveni váš systém kdykoliv napadnou a celou firmu tak sabotovat. Nenechte se ale od jeho užívání odradit. Se správným zabezpečením internetu věcí vám pravděpodobně nic hrozit nebude. Musíte na něj však opravdu dbát. Pokud si s tím nevíte rady, můžete se kdykoliv obrátit na firmu, které zabezpečení IoT outsourcujete.
Leave a comment
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.