News

Proč potřebuje dítě vlastní kancelářskou židli a jak ji vybírat

Pro správný dětský vývoj je důležitý i nábytek, kterým vybavíme pokojíček. Pozornost bychom měli věnovat zejména posteli a pracovnímu koutku. Především je třeba podotknout, že dlouhé sezení není dobré pro dospělé, ani pro děti, a když už delší dobu sedět, tak na ergonomické židli o správné výšce a roli hraje i stůl. Navíc i v té nejlepší židli nebo křesle se dá sedět špatným způsobem. Tato problematika není vůbec jednoduchá, ale začít bychom měli u výběru dětské židle a pracovního stolu.

Dětská židle

Dětská židle

Dítě potřebuje svou vlastní židli

Naše ratolesti musí mít přizpůsobenu výšku židle a stolu aktuální výšce své postavy. Nenechávejme je dělat úkoly na kuchyňské židli nebo jiné, která je určena pro dospělé. Ano, děti rostou, ale dnes se dá sehnat i „rostoucí“ dětský nábytek, který se dá výškově nastavit a držet tak krok s vývojem dítek.

Pozor na ergonomii

S nevhodnou židlí a výškou pracovní desky si dítě od mala křiví páteř, nesprávné sezení se odrazí na držení těla a co víc, dítěti se zkrátka bude sedět nepohodlně. Sečteno a podtrženo, je na čase pořídit dítěti vlastní kancelářskou dětskou židli. Neřídíme se ani tak cenou, která může zkreslovat, ale jinými parametry.

dětská židle

Hned vyzkoušet!

Židli je nejlepší vyzkoušet. Do obchodu si vezměte své dítko s sebou a dětské židle, které postoupí do vašeho užšího výběru, ho nechte vyzkoušet. Líbit by se měl i vzhled nábytku. Pokud nakupujete přes internet, je dobré si dopředu zjistit, jaká židle by se mu zamlouvala, a hned poté, co přijde poštou, ji vyzkoušet, aby šla případně ještě vrátit.

Židle s motivem zvířátka nebo míče? Proč ne?

Nábytek pro děti nemusí být jen tak ledajaký, obyčejný, pouze menší velikosti. Vzhled je neméně důležitý, proto jsou k dispozici dětské židle různě barevné, s motivy zvířátek nebo pohádkových postaviček, pro kluky i pro holky. Opěradlo ve tvaru kočičího obličeje může mít i ouška, malým fotbalistům se zase bude zamlouvat kruhové opěradlo ve vzhledu míče.

Jak na správné sezení

Zapamatovat bychom si měli pravidlo pravých úhlů, tedy záda se stehny by měly svírat úhel 90° a lýtka se stehny taktéž. Sedák je vepředu zaoblený, nesmí zasahovat do podkolenních jamek, podepírá minimálně dvě třetiny stehen. Dítě by se mělo dotýkat ve vzpřímené poloze podlahy celou plochou chodidel, tak poznáme optimálně nastavenou výšku sedáku. Opěradlo nesmí sahat výše než k lopatkám. Ruční opěrky nejsou špatnou věcí, lepší ale je zvolit ty odnímatelné a nesmí být příliš tvrdé.

Bezpečnost a funkčnost

Dětská židle ani pracovní stůl nesmí mít ostré hrany a žádné části, o které by se dítko mohlo při běžných pohybech poranit. Nastavovací mechanismus musí být jednoduše ovladatelný. Výběr židle a koleček se řídí i typem podlahy, popojíždění a otáčení musí být snadné.

Rostoucí nábytek

Nechcete-li příliš často kupovat nový stůl a židli, zainvestujte do rostoucího nábytku, který dítěti pár let vydrží a dá se nastavit. Je to investice trochu vyšší, ale v některých rodinách se může dobře uplatnit. Zpracování musí být dostatečně bytelné a počítejte s menším výběrem, než u nábytku klasického.