News

Jak vybrat podložku na cvičení

Po osobní cvičení doma nebo třeba na zahradě či v parku je dobré mít vhodnou podložku na cvičení. Zajistí vám příjemný komfort kontaktu se zemí, vyhnete se odřeninám, bolestem zad i nechtěným nečistotám.

Svou vlastní podložku si můžete vzít i do fitness centra či na hodinu jógy nebo pilates a vyhnete se tak obavám z možných infekcí. Podložky na cvičení jsou však z různých materiálů i různé tloušťky, jak tedy správně vybrat?

K jakému účelu budou sloužit?

Podložky na cvičení se liší především v účelu použití. Lze je využít na různé typy cvičení, ale i na strečink, rozcvičku a relaxování. Oproti klasické karimatce mají výhodu v tom, že jsou lehčí, skladnější a vyráběné tak, aby vydržely výrazně větší zátěž.

Tělesná konstrukce

Úplně základním měřítkem pro výběr může být typ postavy, který bude podložku využívat. Štíhlejším postavám bude vyhovovat měkčí povrch, silnější postavy by se měly zaměřit na podložky od tloušťky 4 mm a dále.

Větší tloušťku však využijte i tehdy, když cítíte nepohodlí nebo tlak na klouby. Délku podložky pak vybírejte podle své výšky, měla by pokrýt alespoň dvě třetiny vaší postavy vleže.

Podložky podle druhu cvičení

  • Podložka na jógu patří mezi profesionální pomůcky, které nabízí opravdu velké množství komfortu a odolnosti. Tak zvaná „jogamatka“ poskytuje dostatečnou délku, aby byla zajištěna potřebná stabilita ve všech pozicích. A důležitou vlastností je, že neklouže po podlaze. Kvalitní typy jsou navíc vybaveny třeba i otvory na zavěšení a povrchovou antibakteriální úpravou chránící proti potu a vlhku.
  • Fitness podložky patří mezi podložky s pěnovou pamětí, větší hustotou materiálu a zvýšenou odolností. Jsou vhodné i pro pilates a protahování, stejně jako pro dynamičtější cviky.
  • Protiskluzová podložka na cvičení je nutná pro všechny sporty, které vyžadují stabilní povrch, tedy pro aerobic, gymnastiku a aktivnější fitness. Protiskluzová úprava a dostatečná tloušťka asi 8 mm zabezpečí pohodlí, šetří klouby a zmírňuje i hluk.

Materiál na podložky

Nejběžnější typ materiálu požívaný především u levnějších typů podložek a klasických karimatek, je PVC.

Tato chemická směs ale nepatří mezi ekologické materiály, takže ji postupně úspěšně vytlačují k přírodě mnohem vstřícnější materiály jako je přírodní kaučuk v kombinaci s polyuretanovým povrchem, juta, přírodní korek v kombinaci s přírodním kaučukem, bavlna, a hypoalergenní TPE pěna, měkká NBR pěna nebo lehká a pružná EVA pěna.

Šířka podložky

Standardním rozměrem podložky na cvičení je její 60 cm šířka, která je praktická díky své skladnosti, ale při některých cvičeních nesplňuje možnost zůstat větší část tréninku ve spojení přímo s ní. Současný trh se ale již lépe přizpůsobuje potřebám uživatelů a nabízí rozměry 68 cm a více.

Podložky na cvičení jsou důležité. Chrání vaše tělo a zefektivňují vaše cvičení, nepodceňujte jejich výběr.