Jaké vrstvy má dřevostavba?
Dřevostavba na klíč je v posledních letech velmi využívaným typem objektu, čemuž se nelze divit. Jedná se o příbytek, který je stálý, s dlouhou životností, také rychle postavený a za menší peníze v porovnání s klasickým zděným domkem. Když bychom se však na dřevostavby podívali více dopodrobna, zjistili bychom, že se skládají z několika vrstev. A jen díky nim slibují řádné fungování a všechny zmiňované vlastnosti, kterými dřevostavby oplývají.
Průvzdušná vrstva
Dřevostavbu ve stavebnictví označují také jako nehomogenní vícevrstvý prvek nízké hmotnosti. Jedná se o systémový prvek, který se montuje z různorodých materiálů, a to konkrétně suchou cestou. Stavebně fyzikální a statické vlastnosti závisí vždy na stavbě prvku, tedy konkrétně na oněch vrstvách, o kterých již byla řeč.
Jednou z nich je vrstva takzvané průvzdušnosti. Tento pojem můžeme rozdělit na vzduchotěsnost a větrotěsnost čili díky této vrstvě se zachovává v dřevostavbě stabilní teplota, zajišťuje se správná akustika, ochrana proti vlhkosti nebo také požární odolnost a trvanlivost konstrukce.
Protipožární vrstva
Každá dřevostavba musí být chráněna před možným požárem. I proto se při výstavbě nezapomíná na protipožární vrstvu, která má za úkol zabránit vzniku a také případnému šíření požáru. A je ostatně důkazem toho, že zděné domky jsou v porovnání s těmi dřevostavbami stejně rizikové v případě této přírodní katastrofy.
Obecně stojí riziko požáru na několika faktorech, a to předně na zařízení budovy, také na technických instalacích a mimo jiné i na druhu používání nebo údržbě budovy jako takové.
Prakticky při navrhování každé dřevostavby musí být její součástí také protihluková ochrana. Dřevo nabízí vynikající akustiku, ale pokud se to s ní přežene, není to zrovna přívětivé. Tím, že se protihluková ochrana zavede, ochrání se tím pádem i zdravotní stav člověka a jeho podrážděnost, na kterou má hluk velký vliv.
Leave a comment
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.