News

Kdy bude vyplacena zelená dotace a vše, co potřebujete vědět o dotačním programu Nová zelená úsporám

Plánujete vyměnit okna nebo zateplit dům? Nebo jste provedli výměnu oken či zateplení v uplynulých dvou letech? Ať už se na to chystáte nebo došlo k renovaci či rekonstrukci během posledních dvou let, v každém případě můžete požádat o dotaci z dotačního programu Nová zelená úsporám. O dotačním programu jste určitě slyšeli, dotace Nová zelená úsporám není žádnou novinkou na trhu. Naopak už je na trhu tak dlouho, že aktuálně je spuštěná její poslední vlna. Proto neváhejte a zkuste získat dotaci, která může být nejen na výměnu oken či zateplení. 

Pokud jste doposud o dotaci Nová zelená úsporám neslyšeli, pojďme si dotační program trochu představit. Dotační program je programem Ministerstva životního prostředí, který administruje Státní fond životního prostředí České republiky. Cílem celého dotačního programu je podpořit obnovitelné zdroje a podpořit šetrné a úsporné využívání energie či výstavbu nízkoenergetických budov. Cílem je také snižovat zátěž na životní prostředí a trochu ho chránit, respektive šetřit. 

Na co se vztahuje dotace?

Takzvaná zelená dotace, jak se dotacím Nová zelená úsporám také říká, podporuje mnoho. Je možné získat třeba dotaci na novostavbu, dotaci na zateplení, dotaci na tepelné čerpadlo nebo na fotovoltaické systémy, také lze získat dotaci na nové stropy, podlahy, střechu či výstavbu nízkoenergetického domu. 

Podporováno je také využití tepla z odpadní vody, také nové kotle nebo takzvané zelené střechy, což jsou střechy, které jsou částečně nebo úplně pokryty půdou s trávou. 

Kdy bude dotace vyplacená?

V souvislosti se zelenými dotacemi se nabízí otázka, kdy bude dotace vyplacená, kdy obdržíme finanční příspěvek? Je třeba zmínit, že finanční obnos je vyplácen pokaždé zpětně. Dopředu nic nezískáte, z počátku to musíte financovat sami, příspěvek dostanete posléze po skončení práce. Dotace může být maximálně ve výši poloviny z celkových pořizovacích nákladů.