News

Kolimátor Holosun – typy montáže a rozdělení

Kolimátor nebo také reflexní zaměřovač se využívá ve zbraňové technice jako optické zařízení, které se upevňuje ke zbrani a poskytuje lepší zaostření na daný cíl. Kolimátor Holosun je jedním z nejmodernějších typů a vyniká svou vysokou odolností zpětného rázu, volitelnou intenzitou osnovy a nejmodernějšími technologiemi. 

Typy montáže

Nízká montáž umožňuje zaměřovač umístit co nejblíže k hlavni. Vhodné jsou především pro myslivost a všechny zbraně, které nejsou vybaveny mířidly. Vysoká montáž s průhledem Lower 1/3 cowitness, střed. U něj je tečka kolimátoru nad výklopnými nebo pevnými mířidly. Nepřekáží ve výhledu a montáž je vyšší než mířidla. Zaměřovače s označením Absolute cowitness mají mířidla v ose kolimátoru. Sklopná mířidla nepřekážejí ve výhledu přes kolimátor a pevná mířidla se nedají sklopit a mohou překážet ve výhledu. 

Rozdělení kolimátorů

Kolimátory mohou být průhledové a jsou také nejčastějším typem zaměřovačů. Spoléhají na odraz kolimovaného obrazce od reflexního sklíčka. Jejich výhodou je, že jen minimálně omezují zorné pole a střelec si tak zachovává přehled o svém okolí. Nevýhodou ovšem je, že malé množství světla může z kolimátoru proniknout ve směru střelby a tím střelce v podstatě demaskovat. Některé armády proto tento typ kolimátorů zakazují. Neprůhledový kolimátor je pak levnější variantou zaměřovače. Místo odrazového sklíčka a čočky se používá zakřivené zrcátko. Nehrozí u nich průsvit směrem dopředu a tím tedy demaskování.

Jak se moderní kolimátory napájí a přichycují?

Kolimátor Holosun se napájí z baterie nebo také solárního panelu – podle daného modelu. Kolimátory vybavené solárním panelem při dostatečném osvětlení napájí osnovu a tím šetří baterii. Solární panel reguluje jas osnovy podle aktuálních světelných podmínek. Zaměřovač se může na zbraň namontovat fixně, nebo do QD rychloupínáku. Díky rychloupínáku pak jde kolimátor sundat ze zbraně i bez použití nářadí. Kolimátor Holosun může mít červenou nebo zelenou diodu – se zelenou diodou je lepší viditelnost na ostrém slunci a na sněhu. 

S tím nejlepším zaměřovačem vám už nikdy žádná kořist neunikne.