News

Opravná sada brzdiče – na co se zaměřit při kontrole brzd?

Brzdy a brzdová soustava vozidla jsou to nejdůležitější, co na autě můžeme najít. Ani sebemenší problém tak není radno podceňovat. Kontrola brzd vám nezabere moc času, a přitom může mnohé zachránit. Opravná sada brzdiče vám pomůže s drobnými opravami, které zvládnete hravě sami.

Nastražte uši

Prvním varovným signálem, že něco není v pořádku, jsou dost často neobvyklé zvuky, které můžete slyšet, když začnete brzdit – v ten moment zpozorněte. Ať už se jedná o nepříjemné pískání nebo jiné nepřirozené zvuky, které jinak vaše auto nedělá – může to být jen signál usazené nečistoty na destičce nebo brzdovém kotouči, ale i vážnější problém. Zatímco nečistoty by se měly odstranit samy, tím že několikrát intenzivně zabrzdíte, jiný problém už musíte opravit svépomocí – pomůže vám s tím opravná sada brzdiče

Vibruje vaše auto při brzdění

Poškozený anebo špatný stav brzdového systému mohou naznačovat také vibrace. Ty obvykle můžete pocítit při intenzivnějším brzdění, a to ve vyšší rychlosti. Pokud budete pociťovat vibrace brzdového pedálu, volantu nebo dokonce celého automobilu, pravděpodobně vám auto naznačuje problémy, nerovnosti a poškození třecí plochy kotouče. V tomto případě je lepší navštívit odborný autoservis, kde si necháte brzdy zkontrolovat – pravděpodobně bude totiž potřeba brzdový kotouč kompletně celý vyměnit.

Nepodceňujte prevenci

S kontrolou svých brzd nečekejte, až se objeví nějaký problém, ale dělejte to pravidelně a preventivně. Třeba při výměně pneumatik – udělejte si z toho rituál a současně mrkněte i na brzdy. Opravné sady brzdičů a opravné sady do brzdových třmenů mějte raději pořád při sobě. U sundaných kol jednoduše prohlédnete brzdové kotouče – jejich brzdné plochy by měly být hladké a téměř bez hrany. Kontrolu si zaslouží i brzdové destičky, a to především jejich tloušťka, a také fakt, zda nejsou popraskané nebo spálené. Při každé kontrole nezapomeňte také na stav brzdové kapaliny.

Opravárenská sada brzdového třmene se vám bude hodit při řešení menších závad, které zvládnete napravit sami. To, na co si netroufáte, přenechejte raději vždy profesionálům z autoservisu.