News

Striptýz Ostrava – jaká je historie striptýzu

Striptýz je vystoupení buď jedné nebo i více osob, při kterém se vystupující postupně svlékají nejčastěji za doprovodu hudby. Jde tak vlastně o taneční vystoupení, které končí ve většině případů úplnou nahotou. Striptýz je dnes naprosto běžnou věcí, na kterou se nevzhlíží nijak špatně a navštívit ho můžeme v každém městě po celém světě i u nás – například striptýz Ostrava. Víte ale, kam až sahají jeho kořeny? 

Začátky striptýzu sahají daleko

Striptýz jako součást tanečního vystoupení se objevil už ve starověku. Nástupem křesťanství v Evropě nastal i rozmach striptýzu a celkové nahoty na veřejnosti. Důkazem toho jsou starověké obrazy zobrazující obnažené, především ženské postavy, před zástupem dalších lidí. První veřejný striptýz, jak ho známe dnes, se ale objevil až daleko později. 13. března v roce 1884 v pařížské kavárně ho předvedla modelka francouzských malířů Yvetta – jednalo se o vystoupení před uzavřenou společností.

Ženská rivalita všechno odstartovala

Veřejný striptýz se ale konal už o rok dříve – v roce 1883 a opět v Paříži. Tentokrát to, ale bylo rovnou na pařížském náměstí Pigalle. Ženy na náměstí se začaly dohadovat o to, která z nich má hezčí tělo, až se jedna z přítomných dam rozhodla to své ukázat všem okolo v celé jeho kráse – a veřejně se svlékla. Šlo o tanečnici jménem Mona, která se sice dočkala uznání od přítomných pánů, že ona má nejhezčí tělo – dostala ovšem pokutu za porušení veřejných mravů ve výši 100 franků. Tu ovšem údajně zaplatili stejně přihlížející a nadšení pánové.

A zase ta Paříž, tentokrát na scéně

První oficiální striptýzové vystoupení na skutečné scéně se konalo v roce 1907. Předvedla ho tanečnice Jeanna v legendárním pařížském kabaretu Moulin Rouge. Na začátku se striptýz předváděl ve scénkách, které nesly až poetické názvy – jako Diana u lékaře, Koupající se dáma, Zuzana za poledního vedra. 

Později se ve scénkách objevovala próza a názvy jako Návrat z plesu nebo Hledání blešky. Striptýz se začal nejvíce prosazovat až po první světové válce – dnes už je běžnou součástí celého světa. Velmi oblíbenou zábavou je také u nás v České republice – striptýz Ostrava.

Dnes se bez striptýzu neobejde žádná pořádná rozlučka se svobodou nebo oslava narozenin, a kromě tančících a svlékajících se dam si můžeme užít i mužské vystoupení.