News

Na co se zaměřit při stavbě nového plotu?

Plot chrání obydlí před nežádoucími pohledy sousedů nebo kolemjdoucích, jasně vymezuje hranice pozemku, odrazuje zloděje a udržuje uvnitř pozemku domácí zvířata. Na jeho výstavbu není třeba mít stavební povolení, výstavbu ovšem musíte řádně nahlásit stavebnímu nebo obecnímu úřadu. Výjimkou jsou ploty vyšší než 2 metry nebo pozemky v ochranné nebo památkové zóně, pak potřebujete i stavební povolení.

Rozmyslete se, jak by měl plot vypadat a co od něj požadujete. Necháte zabudovat elektrický zámek na branku, nebo vám bude stačit obyčejný? Bude odpovídat nejen stylu vašeho domku, ale zapadat i do celkového konceptu zástavby? A kolik času a námahy chcete v budoucnu věnovat jeho údržbě? Při výběru materiálu berte v potaz nejen vzhled a cenu, ale i klimatické podmínky, ve kterých se vaše obydlí nachází. Vyhnete se tak častým opravám.

Čím začít?

Nejprve před výstavbou změřte a vyznačte linii oplocení. Musí se nacházet výhradně na vašem pozemku. Pokud si nejste jistí, využijte služby geodeta, který vám pozemek přesně změří. Promyslete také, jak daleko od sebe budou sloupky, a tato místa rovněž vyznačte – možná zjistíte, že na místě se nachází velký kámen, kořen stromu nebo jiná překážka.

Samotnou stavbu plotu můžete realizovat jak svépomocí, tak s pomocí odborné firmy. Pokud se rozhodnete pro první variantu, budete muset nejprve pomocí vrtáků do země vyhloubit díru na sloupky, upevnit je patkami nebo do pevného betonového základu a následně prostor mezi sloupky vyplnit vybraným druhem pletiva, plaňkami nebo dílci.

Branky a brány

Nedílnou součástí plotu jsou branky a brány. Ty by měly materiálově a barevně korespondovat se zbytkem plotu. Myslete na to, že dřevěné oplocení vyžaduje častější údržbu a ošetřování povrchu, zatímco u těch kovových zase musíte myslet na antikorozní úpravu a ochranu proti vlhkosti. Stále oblíbenější jsou dřevoplastové materiály, které jsou odolné a téměř bezúdržbové.

Leave a comment