News

Plovoucí podlahy si zaslouží vaši důvěru

I přes svůj název, který vyvolává spíše pocit pohybu, jsou tyto podlahy velice stabilní. Stabilitu zajišťuje systém pokládky těchto podlahových krytin – lamely se spojují zámkovým systémem. Dalšími výhodami jsou snadná pokládka a možnost lamely znovu rozebrat (oprava jednotlivých lamel, nebo přestěhování podlahové krytiny do jiné místnosti).

Před zakoupením a položením plovoucí podlahy je nutné připravit kvalitní podkladový povrch. Ten může tvořit cementový, hořečnatý, suchý či anhydritový potěr, litý asfalt, nivelační minerální hmota, dřevotřískové desky, dřevěná prkna, lepené PVC (linoleum), keramická dlažba. Na všechny tyto povrchy je zapotřebí položit izolaci proti kročejovému hluku a na některé i parotěsnou zábranu. Podklad musí být rovný, suchý, dobře odvětraný. Lamely nejsou připevněny ani k podlaze, ani ke stěnám – odtud tedy název plovoucí.

Z jakých typů plovoucích podlah si můžete vybírat?

Mohou být laminátové, vinylové, dřevěné a dokonce i korkové. Při výběru je nutné zvážit více faktorů, například: které materiály se hodí do těch kterých místností, zda krytina snese podlahové topení, odolnost, barva, dekor a rozměry jednotlivých dílců, zátěžová třída, a další. A protože vám nová podlaha musí vydržet mnoho let, věnujte jejímu výběru dostatečnou pozornost.

Laminátové podlahy

Tento materiál je cenově dostupný, nenáročný na údržbu a má dostačující odolnost. Svými dekory může krytina nahradit dřevo, dlažbu, korek, kámen i kov, a je vhodná i pro kombinaci s podlahovým topením. Některé typy laminátových podlah jsou dnes, díky inovativním technologiím, odolné vůči vlhkosti, čímž se rozšířily možnosti jejich uplatnění (koupelna, předsíň, technické místnosti).

Vícevrstvá laminátová krytina je tvořena nosnou HDF deskou s potiskem dekoru a vrchní ochrannou vrstvou – overlay. Plovoucí laminátové podlahy se pokládají buď pomocí zámkového systému, nebo pomocí pera a drážky. U tohoto lamelového spojení není možná výměna poškozených lamel tak, jako u zámků.

K nejoblíbenějším laminátovým podlahovým krytinám patří kolekce EGGER Pro Laminát, v provedení Medium, Large, Long a Kingsize – s různými velikostmi lamel.

Vinylové podlahy

Jedná se o krytinu komfortní, odolnou a s dlouhou životností; s dekorem dřeva, kamene i dlažby. Podlahovina je vyrobená z polyvinylchloridu, čímž je zajištěna její vysoká odolnost.  Na došlap je krytina příjemná, měkká a teplá. Do suchých místností a méně zatížených prostor si můžete vybrat krytinu na podkladu HDF, která zajišťuje vynikající kročejovou izolaci. Lamely jsou velmi tenké, a proto potřebují dokonale hladký a pevný podklad, včetně fixační podložky. Vinylová podlaha multilayer je ve spodní části opatřena korkem, a proto tento typ krytiny podložku mít nemusí. Kombinací vinylu a korku jsou např. podlahy Hydrocork, u nichž je vrstvení vinyl – korek – vinyl, a VinylComfort se dvěma korkovými vrstvami.

Vinylové plovoucí podlahy  jsou určeny do místností od lehké zátěže až po vysoce zatěžované komerční prostory. Existuje také i vinylová krytina, určená do vlhkého prostředí. Pokládka lamel na klipový systém je opět rychlá a čistá. Vinylová plovoucí krytina Gerflor, Wineo, Amorim, Wicanders, Parador či Fatra, uspokojí všechny vaše požadavky a nároky na podlahovinu a stanou se stylovým základem vašeho interiéru.

Dřevěné podlahy

Pocit z přírodního dřeva nelze jen tak něčím nahradit, a proto má mezi podlahovými krytinami své nezastupitelné místo.

Dřevo je materiál, stálý, pevný a odolný, s dlouhou životností. Jsou u něj zaručeny i ekologické vlastnosti. Na rozdíl od ostatních plovoucích podlah se dají ty dřevěné renovovat. Nejsou však vhodné při použití podlahového topení a nepoužívají se do vlhkých prostor.

Dřevěné plovoucí podlahy se vyrábějí jako celodřevěné, nebo jako vrstvené se sendvičovou konstrukcí. Snadnou pokládku zajišťují lamely opatřené drážkou a perem nebo zámkovým systémem.

  • dvou a třívrstvá dřevěná podlahovina s technologií Boen DesignWood
  • masivní prkna – Esco, Parador či Feel Wood – Seca
  • parkety a vlysy

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv plovoucí podlahu, při správné pokládce a ošetřování vám vydrží mnoho let.

Více na: www.supellex.cz