News

Pracovní trh je v současnosti na dlouhodobém vrcholu

Během posledních přibližně dvou let byl pracovní trh nevypočitatelný a neustále se zmítal v podobě náhlých poklesů a navýšení pracovních podmínek a pracovních příležitostí. Těmto šíleným podmínkám je snad už zcela konec a svět by se měl ve všech ohledech vracet zpátky do běžných kolejí. Jednou z věcí, které neodmyslitelně patří k navrácení světa do běžného provozu, je také stabilizace pracovního trhu. A ten se ke všem překvapením v aktuálním období drží na dlouhodobém maximu!

O zaměstnance se firmy doslova perou

Ačkoliv bylo v mnoha okruzích ještě nedávno dost časté propouštění, tak v současnosti jsou naopak ve všeho ohledech doslova tlačenice v poptávce o kvalitní zaměstnance. Dostupná volná místa vysoce převyšují zájem potencionálních zaměstnanců. Tento stav dvojnásob platí především v těch oborech, kde je dlouhodobě nedostatek pracovníků. Jedná se například o informační technologie, nebo řemeslné práce.

Platové podmínky a benefity se zvyšují

Nedostatek zaměstnanců pochopitelně musí společnosti řešit tak, že zvýší atraktivitu nabídek, které prezentují. Ve většině pracovních pozic můžete evidovat nárůst platu kolem několika málo procent. Pouze v případě některých vybraných, jako jsou například lidé pracující ve vzdělávání, je dokonce nárůst deset a více procent. Současné nabídky práce také již běžně obsahují různé benefity. Těmi může být podpora volnočasových aktivit, nebo přidané stravenky a stravování nad rámec.

Historicky nejnižší zaměstnanost

To nejlepší, co ohledně práce můžeme aktuálně prohlásit je především ten fakt, že je rekordně nejnižší nezaměstnanost. Podle výsledků českého statistického úřadu, je v začátku letošního roku podíl nezaměstnaných pouhých tři a půl procenta, což je historické maximum, ke kterému jsme se po dlouhé roky ani nepřiblížili.

Leave a comment