News

Dřezové baterie jsou nedílnou součástí dřezů – jak je propojit?

více v článku...

Dřezové baterie jsou neoddělitelnou součástí kuchyňských dřezů. Jedno bez druhého by nemělo smysl – baterie je přívodem vody, dřez pak nádobou a pracovní plochou. Ale aby tyto dva prvky vytvořily jediný a nedílný celek, je potřeba splnit několik zásad a vhodně je spojit. Jak po stránce designové, tak i technické. Obojí je stejně důležité a my radíme tento aspekt budování kuchyně nepodcenit. Často totiž právě na takové drobnosti ztroskotají jinak velmi pěkně navržené interiéry. Abychom vám situaci trochu usnadnili, máme pro vás několik rad, tipů a triků, týkajících se nejen výběru, ale i vhodného zabudování baterie do dřezu.

Dřezové baterie a jejich výběr ke dřezu

Baterie by měly být kupovány zároveň se dřezem, aby spolu tyto dva prvky ladily. To první, čeho si na první pohled u obojího všimnete, je materiál. Možných kombinací je v tomto ohledu opravdu hodně, ale ne každá bude zároveň i dobře vypadat. Nejlepším řešením je, pokud je použitý materiál u obojího stejný, tedy pokud propojíte nerezový dřez s nerezovou baterií, granitový s granitovou a tak dále. Samozřejmostí je použít ideálně stejně barevné prvky a nekombinovat kupříkladu dva různé odstíny granitu – to si mohou dovolit pouze pokročilejší návrháři, kteří umí perfektně a citlivě pracovat s kontrastem. Ani jim se to ale vždycky nepodaří. Daleko jistější je proto jednota celého mycího centra, které by mělo na návštěvníka působit kompaktně.

Kombinace s nerezem se hodí vždycky

Někdy se ale možná setkáte s tím, že některé typy baterií nemají odpovídající dřez (pochromované, mosazné). Navíc třeba baterie keramické mají svůj základ v nerezu. Keramika je určena pouze na dozdobení. Jsou tím pádem kombinací dvou různých materiálů samy o sobě. Jak tedy zajistit, aby spojení různých materiálů nerozptýlilo pozornost mezi více designových prvků a výsledný dojem z vaší kuchyně nebyl zmatený? Z předchozího pravidla je zde totiž jedna výjimka, a tou je nerezová baterie. Ta se totiž svou univerzalitou hodí téměř ke všemu a naopak dává zajímavějším prvkům prostor vyniknout. Není tedy problém si ke granitovému nebo keramickému dřezu pořídit baterii z nerezu (pozor, obráceně už to tak dobře nevypadá, nerezový dřez je příliš velký na to, aby zvýraznil jinou než nerezovou baterii).

Nezapomeňte si ohlídat rozměr

Zaměříme-li se čistě na výběr dřezové baterie vzhledem k vašemu dřezu, můžeme ponechat stranou všechny parametry (ovládání, umístění, případně rozteč atd.) s výjimkou jednoho. Tím je délka ramínka. Při práci v kuchyni budete určitě chtít, aby vám voda tekla ideálně do středu dřezové vaničky. Tedy tam, kde ji potřebujete a odkud nebude šplouchat ven. Šířka a délka dřezu, stejně jako místo, kde bude baterie usazena, jsou v této věci faktory, ovlivňující váš výběr. Příliš krátké ramínko totiž v praxi znamená, že voda bude stékat po stěně, příliš dlouhé je ještě horší. Pomineme-li fakt, že bude při práci překážet, se také může stát, že hranici dřezu přesáhne. Tento parametry si tedy u baterie ohlídejte, podobně jako možnost otáčení, sklápění nebo vysunutí sprchy. To vše vám totiž manipulaci s ní ještě více usnadní.

Montáž baterie zvládnete i sami, instalatér není potřeba

Tím bychom měli výběr baterie za sebou. Předpokládejme, že už ji máme koupenou a přivezli jsme ji domů. Teď už ji stačí pouze zabudovat. V případě nástěnných je to snadné – pouze ji přišroubujete na přívod vody ve zdi (pokud jste zvolili správnou rozteč). Stojánkové, tam je to poněkud složitější, ale nebojte se. Zvládne to i neškolený člověk. Postup je následující. Kolečko, které je na dřezu, především pečlivě očistěte, aby byla zajištěna maximální efektivita těsnění a neprotékala tudy voda. Baterii vhodně usaďte, aby byl jisticí šroub i přívodní hadičky v dobré poloze. Pak vás čeká práce pod kuchyňskou linkou – jisticí šroub zašroubovat a hadice upevnit k roháčkům. Dokonalé utažení je zde samozřejmostí, pokud nechcete způsobit havárii. Nyní stačí vodu pustit, a pokud teče, jak má, pak máte hotovo. Jen nezapomeňte nejméně jednou za čtvrt roku přívod zavřít a potom povolit a znovu utáhnout matice. Až budete někdy v budoucnu baterii měnit, jistě oceníte, že jste je nenechali zatuhnout.