News

Meda Mládková oslavila své 98. narozeniny

Velká osobnost, sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková se narodila 8. září v roce 1919 v Zákupech. Od roku 1948 však žila v exilu a do své rodné země se vrátila až po Sametové revoluci. Její manžel Jan Mládek byl uznávaný ekonom a společně založili nadaci, která podporovala české výtvarné umělce a umění. Ona stojí za proslavení Jana Kupky. Shromáždila dokonce největší soukromou sbírku jeho děl. K jejím přátelům se řadili manželé Peroutkovi, ale třeba také Madeleine Albrightová.

Po návratu do Československa se podílela na dění v Občanském fóru. Dlouho hledala vhodnou stavbu, ve které by mohla mít svoji sbírku umění. Nakonec se jí podařilo získat Sovovy mlýny, které ovšem byly ve velmi špatném stavu. Muzeum Kampa funguje zde od roku 2003 až dodnes. Skoro by se zdálo, že i zde jí osud připravil překážku, protože stavba byla před prvním otevřením zničena tehdy ničivými povodněmi v roce 2002. Ale Meda Mládková není zvyklá vzdávat se. Proto se jí přes všechny těžkosti podařilo české umění znovu vrátit do vlasti. Také nedávné otevření zrenovované Werichovi vily, které proběhlo letos v červnu je také její zásluhou. I v tomto případě však musela řešit těžkosti. Dlouho trvalo, než se jí podařilo získat tento objekt k rekonstrukci. Meda Mládková je však zvyklá, že za důležité věci se vyplatí bojovat. Dle jejích přátel je to stále žena plná energie, která je neustále aktivní. Zajímá se nejen o umění, ale lhostejný jí není ani osud zvířat. Aktuálně také podporuje spolky proti liščím farmám.  

Meda Mládková si užila své narozeniny ve společnosti svých nejbližších přátel, kteří jsou jí oporou a pomáhají jí s jejími aktivitami. Je to fascinující žena, s neméně fascinujícím životním příběhem.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

e-Zena.cz

MetSo.cz

40plus.cz