Vybíráme ten nejlepší zahradní slunečník – rady a tipy
Posezení na zahradě bez zahradního slunečníku?
Nepřichází v úvahu!
Slunečník nesmí ve vybavení zahrady rozhodně chybět, ostatně co jiného vám poskytne příjemný stín?
Důležité je, abyste si vybrali ten nejvhodnější. Musí být kvalitní, plnit svůj účel, mít dlouhou životnost a ještě ladit s vybavením zahrady. Trh nabízí mnoho typů slunečníků, které rozlišujeme podle jejich tvaru, způsobu naklápění či otevírání a spousty dalších faktorů. Máme tu slunečníky kulaté, půlkruhové, pak oblíbené obdélníkové atd. Levnější varianty bývají méně stabilní, ty dražší naopak. Typickým jednorázovým slunečníkem je ten, který většinou koupíte v supermarketu, dlouho totiž nevydrží. Oproti tomu kvalitní zahradní slunečník může sloužit i několik let.
Dejte si na výběru slunečníku záležet
Koupili jste si nový slunečník a hned při prvním lehkém větříku odletěl na sousedovu zahradu? Pak jste asi nevybrali ten nejlepší kus. Zaměřte se při nákupu na kvalitu konstrukce, stabilní stojan a odolný materiál potahu. Zkrátka potřebujete takový slunečník, který vydrží i při nepříznivém počasí, ochrání vás proti slunci a nerozbije se hned, jak ho párkrát použijete.
Konstrukce slunečníku
Pokud má být slunečník součástí zahradního nábytku, pak je na prvním místě jeho stabilita, kterou zajistí kvalitní konstrukce každého zahradního slunečníku. Ideální je, když je vyrobena z kovu či dřeva. Co se týká dřeva, používá se klasický dub a také exotické dřeviny. Dobré je i to, když nemá konstrukce příliš mnoho kloubů. U slunečníku s kovovou konstrukcí je vhodné, abyste zvolili ten, který má povrch vybaven antikorozní ochranou.
Naklápění a otáčení
Možnost naklápět vrchní část zahradního slunečníku uvítáte zejména, když potřebujete změnit jeho polohu. K naklápění jsou na konstrukci slunečníku zabudovány klouby a kolena. Ta by měla být kovová, jinak se mohou snadno poškodit.
Způsob otevírání slunečníku
To je možná pro někoho nedůležité, ale pokud nepůjde snadno otevírat, mohlo by dojít rychle k jeho poškození nevhodnou manipulací. Některé slunečníky mají otevírání stejné jako je u klasických deštníků, ty těžší druhy se ovládají pomocí kličky či lankovým systémem s kladkou a závažím.
Stojan
Můžete mít ten nejdražší slunečník, a přesto vám to nebude nic platné, jestliže nebude vybaven stabilním stojanem. Pro zahradní slunečníky se stojany plní pískem nebo také vodou. U zahradních slunečníků, které jsou větší a těžší, se sahá po stojanech z betonu, litiny, leštěného kamene či stojanech pro slunečníky, které se zatíží dlažbou. Existují i slunečníky, které se rovnou zapouští do země. Je důležité, aby byl slunečník ve stojanu pevně zafixován a měl správnou stabilitu.
Rozměry slunečníku
Vždy musíte myslet na to, kolik lidí se má pod slunečník vejít. Něco jiného je, když si pořizujete plážový slunečník pro jednoho, ale zahradní slunečník je většinou pro více lidí takže musíte sáhnout po větším modelu. Nejčastěji se používají slunečníky o průměru asi 3 metry, ale setkáte se i s většími kusy.
Noha slunečníku
Na výběr máte slunečníky s boční či středovou nohou. Klasické slunečníky mají středovou nohu, ale pokud zvolíte ten s boční nohou, je to mnohem lepší a praktičtější. Lépe se totiž naklápějí a snadno je přizpůsobíte svým potřebám podle toho, v jaké poloze je právě slunce a kde přesně potřebujete stín.
Potah slunečníku
Typický je v kombinaci bavlny s polyesterem, ten se používá nejčastěji. Neméně důležité je, aby měl povrch impregnaci, která se postará o to, že budete pod slunečníkem v suchu, i když bude pršet a také povrch, jenž se nebude špinit.
Barva slunečníku záleží na vás, ale rozhodně by měla ladit s vybavením zahrady. Nepříliš vhodné jsou tmavé barvy, o kterých se mnoho lidí mylně domnívá, že zajistí větší stín, což není pravda, jediné čeho dosáhnou s tmavým potahem je to, že se bude pod slunečníkem držet příliš velké teplo a posezení se změní v saunu. Ideální jsou světlé barvy, dále nemačkavý a stálobarevný materiál.