News

Výherní automaty mají více než stoletou historii

Těžko v dnešní době najít někoho, kdo by nevěděl, jak vypadá výherní automat. Nablýskané svítící automaty najdeme v každém kasinu kdekoli na světě a pochopitelně nechybí ani v online casinech na internetu. Důvod je jednoduchý. Hráče láká možnost výhry a automaty jsou zábavné a přinášejí vzrušení ze hry.

Ačkoli by se mohlo zdát, že výherní automaty se staly populárními až v posledních desítkách let s rozmachem elektroniky a internetu, tak jejich historie je mnohem delší. Není úplně jasné, kdo s nápadem výherního automatu přišel jako první. Podle všeho vznikly nezávisle na sobě 2 podobné koncepty a oba si poměrně rychle získaly popularitu a začaly se šířit.

První automaty pocházejí z USA

Podle některých zdrojů byl prvním zařízením stroj s názvem Liberty Bell, vynalezený Američanem Charlesem Feyem v roce 1887. Jednalo se o poměrně jednoduché zařízení, které mělo jen tři kotouče a pět symbolů: zvonek – Liberty Bell (odtud jméno stroje Liberty Bell), podkovu, srdce, diamant a list. Jiné zdroje říkají, že Fey vyvinul svůj stroj až později – v roce 1895, a že první zařízení bylo ve skutečnosti slavnostně představeno v roce 1891 dvěma muži jménem Sittman a Pitt. Tento stroj byl volně založen na pokeru, i když obsahoval pouhých 50 karet. Těchto 50 karet se objevovalo na pěti kulatých bubnech (10 na každém), které při každém roztočení daly dohromady nějakou pokerovou kombinaci. Pochopitelně čím lepší pokerovou kombinaci hráč získal, tím vyšší byla jeho výhra.

————————————————————————————————————————

TIP: Nová kasina v České republice

————————————————————————————————————————

Mezi dvěma popsanými zařízeními existovaly podobnosti i rozdíly. U obou bylo nutné, aby hráč zatáhl za páku a roztočil tak kotouče nebo bubny. Právě tento aspekt vedl k tomu, že se pro hrací automaty vžil název „jednoruký bandita“ – měl pouze jednu ruku (páku) a obíral hráče o peníze. Dalším podobným principem obou zařízení byla skutečnost, že hráč vložil minci a vyhrál na základě kombinace, která byla výsledkem roztočení.

Jedním z hlavních rozdílů mezi těmito dvěma stroji bylo, že Liberty Bell měl mechanismus, který dokázal automaticky vyplatit mince v závislosti na výsledku otáčení, zatímco stroj vyvinutý Sittmanem a Pittem to neuměl. Důvodem byla skutečnost, že existovalo mnohem více možných kombinací u pěti bubnů s 50 symboly karet než u tří válců s několika málo symboly.

Toto byl pravděpodobně hlavní rozdíl, který způsobil, že Liberty Bell se stal mnohem populárnějším. Ačkoli obě zařízení byla vyráběna ve větším množství a instalována v barech, hotelech i jiných místech, byl to právě automat Liberty Bell, který spustil opravdový boom.

Velice brzy se objevily další společnosti, které začaly vyrábět obdobná zařízení a celé odvětví nakročilo k úspěšné budoucnosti.