News

Mnoho podob dnešní rodiny

Rodina může pro každého znamenat něco jiného. Někdo má velkou, rozvětvenou rodinu, ke které patří nejen ti nejbližší členové, ale počítá do ní třeba také tetičky a strýčky z pátého kolene. Když se v takové rodině něco slaví, pak je potřeba si to pečlivě s předstihem naplánovat a počítat s tím, že bude potřeba pamatovat na to, kam uložíte příbuzné, kteří přijeli z daleka, nebo čím tak početné příbuzenstvo nakrmíte. Takové oslavy mohou být velmi veselé, jindy se jejich konec nemusí až tak vydařit. Například když si někteří z členů začnou vyčítat křivdy z dávné minulosti. Vždy je ale o zábavu postaráno, protože v tak širokém příbuzenstvu se většinou najde někdo, kdo je tzv. bavičem a aktivně se podílí na tom, aby bylo čemu se smát.

rodina

Rodina znamená pro každého něco jiného

Někdo však může jako svoji rodinu počítat pouze své nejbližší, takže pod slovem rodina vidí sebe, svoji polovičku a třeba své děti. S příbuznými se s různých důvodů zkrátka nestýká, buď si k nim neměl příležitost vybudovat vztah, nebo se v minulosti stalo něco nepříjemného, k čemu se nechce vracet a situaci si připomínat a řešit. Taková rodina si plány zcela přizpůsobí, má svůj vlastní program, a i když může působit na první pohled odstřihnutě, nemusí to jejím členům vůbec vadit. Do ničeho se nemusí nutit, nejsou nuceni přizpůsobovat se ostatním.

Naprosto opačnou definici rodiny může mít osoba, která žije sama se svým psem nebo kočkou. Rodina je pro ni právě její zvířecí přítel. Mnoha lidem, kteří zvířata nemají, se to zdá podivínské a kroutí nad tím hlavou. Pokud ale máte svého zvířecího kamaráda, určitě si umíte představit pouto, které má osamělý člověk ke svému psovi nebo kočce.

rodina

Zmíněné varianty rodiny určitě nejsou ojedinělé, ale ani kompletní. Nemá smysl polemizovat nad tím, která z nich je ta správná. Dost možná to ani rozsoudit nejde. Rodinou jsou pro každého ti, které miluje a nikdo nemá právo soudit druhé, zda je jejich život a jejich rodina v pořádku jen proto, že on sám žije jinak. Mimochodem slovo tolerance, by mělo být v každé rodině jako doma.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

MetSo.cz

40plus.cz

PressExpress.cz