News

Mylné představy o důchodech

Dožiju se důchodu a jaká bude jeho výše?

I když ještě nejste v důchodovém věku je zcela samozřejmé, že vás tato otázka zajímá. Řada skutečností, souvisejících s důchodem a jeho výpočtem je ale komplikovaná. Podívejme se proto na tuto problematiku trochu blíže. Zaměřme se převážně na mýty o důchodu, které nás často klamou a my se necháme zmásti.

Častý omyl, který přetrvává z minulosti je , že se důchod počítá z výdělků za posledních deset let zaměstnání. Tak to není pravda. Důchod se skláda ze základní a procentní výměry. To znamená, že základ je pro všechny stejný, v letošním roce činní 2440 korun měsíčně. Druhá část se pak vypočítává podle doby důchodového pojištění a výdělků v takzvaném rozhodném období. Kupříkladu u důchodců, přiznaných v letošním roce, se zohledňuje období od roku 1986 do 2015.

Výpočet důchodu se nepočítá z čisté mzdy jak by si mohl někdo myslet. Naopak u zaměstnanců se provádí z hrubých ročních příjmů a u osob OSVČ z ročního vyměřovacího základu což je částka, kterou odlvedli na pojistném důchodovém pojištění.

A co starobní důchod?

Má na něj právo každý? tak to bohužel, ne. Aby člověk měl nárok na penzi, musí dodržet jistá kritéria. První je zákonem stanovený důchodový věk a zadruhé si musí platit určitou dobu sociální ppojištění. Stejně jako důchodový věk se prodlužuje i doba pojištění. Pokud půjdete do důchodu až po roce 2018, bude už podmínkou odpracovaných 35 let.

Redakce Press-News

Doporučuje další zajímavé články na mediích

InfoPress.cz

Cesky-magazin.cz

Krasne-bydleni.cz