News

Průvodce světem workstation

Pracovní stanice, neboli workstations, bývají cenným pomocníkem ve vědecko-technické sféře. To vám rádi potvrdí jejich uživatelé. Kdo si ji koupil, již nechce nic jiného. Pokud to ale není váš případ a nad nákupem workstation stále jen uvažujete, připravili jsme pro vás malého průvodce, který by vám měl usnadnit toto rozhodování.

Co to je?

Workstation je speciální typ pracovní stanice (na první pohled vypadají obvykle jako klasické PC), které zvládne díky svému mimořádnému výkonu i ty nejnáročnější činnosti jako je pokročilé modelování, střih videa, složité matematické výpočty apod. Jeho historie se začala psát v 80. letech 20. století. Od té doby samozřejmě výkony workstations stoupaly. To, co bylo tenkrát supervýkonným počítačem, strčí dnes do kapsy jakýkoliv smartphone. Vždy však platí, že workstation bývá výrazně nad výkonnostním průměrem počítačů své doby.

Tím se zároveň určují i možnosti jejího použití. Ty bývají obvykle ve vědě, výzkumu, stavebnictví, strojírenství, filmovém průmyslu. Zkrátka všude, kde potřebujete modelovat složitější grafické prvky. Workstation je totiž kromě výkonného profesoru vyhlášená i výkonnými grafickými kartami.

Ovládání workstation

Na ovládání workstation není nic složitého. Fungují na nich stejné operační systémy jako na běžných stolních počítačích a noteboocích, byť někdy lehce modifikované. I uživatel, který není IT odborník se tedy nemusí ničeho bát.

Kde pořídit workstation levně?

Mnohé uživatele odrazuje od workstations jejich vysoká cena. Cena nové se někdy může vyšplhat i ke sto tisícům korun. Tyto stanice poskytují opravdu špičkový výkon, který ale ne všichni uživatelé využijí (včetně těch náročnějších). Workstation ale můžete pořídit i mnohem levněji. Například ve specializovaném e-shopu Czech Server. Cena tedy rozhodně není faktorem, který by vám měl od pořízení workstation odradit. A uvidíte, že jakmile si na ni zvyknete, už nebudete chtít jinak.

Obrázek 2 Dobrá workstation za dobré peníze. Naleznete na czech-server.cz.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

MetSo.cz

40plus.cz

PressExpress.cz