Uvažujete nad celoročními pneumatikami? Seznamte se s jejich výhodami i nevýhodami
S každou další zimou na blátě mnoho řidičů uvažuje nad celoročními pneumatikami. Nemusíte přezouvat, nikde nic uskladňovat a jste připraveni na rozmary počasí v zimě i v létě. Krása. Ale pozor. Má to i své stinné stránky. Zjistěte, pro koho se celoroční obutí hodí a pro koho představují zbytečné riziko.
Kdy je potřeba přezout na zimní
Zákon ukládá povinnost mít přezuto na zimní pneu, když chcete vyjet mezi 1. 11. a 31. 3. A zároveň se v době jízdy na cestách nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Nebo lze předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy vyskytne.
Zájem o celoroční obutí
Mírné zimy vytvořily u řidičů poptávku po celoročním obutí. A kde je poptávka, vzniká i nabídka. A tak přišel Michelin s letními pneumatikami CrossClimate, které získaly certifikaci pro jízdu v zimních podmínkách. Do historie se tím zapsaly, jako první celoroční pneumatiky.
Výhody celoročních pneumatik
S celoročními pneumatikami vám odpadnou náklady na přezouvání i starosti s uskladněním sezonních pneumatik. Sníh v říjnu vás nezaskočí a vaše spotřeba bude v létě mnohem nižší, než při dojíždění zimních pneu. Kvalitní celoroční obutí je přibližně o 1000 Kč levnější než nákup lehce nadprůměrných zimních a letních pneu.
Nevýhody celoročního obutí
Celoroční obutí je o kompromisech. Co přidáte na jedné straně, musíte ubrat na druhé. Ne nadarmo se pryžové směsi i dezény u sezonních pneumatik liší. Celoroční obutí je hybrid mezi nimi, a nedosahuje tak dobrých vlastností jako specializované pneu. Při horších klimatických podmínkách na to musíte brát ohled a přizpůsobit jízdu obutí.
Pro koho jsou celoroční pneu dobrou volbou?
Pro obyvatele oblastí s malými výkyvy ročních období a také pro městské a sváteční řidiče. Pokud jezdíte autem jen na nedělní nákup, budou vám celoroční pneu stačit. Spokojí se s nimi také vyloženě městští řidiči. Silnice bývají ve městech lépe udržované a v hustším provozu se jezdí pomaleji.
Pro koho celoroční obutí není?
Pokud bydlíte v horských oblastech, jezdíte i v zimě po dálnici nebo pravidelně vyrážíte za lyžováním, pořiďte si raději dvě sady pneu. Letní a zimní. Nevyjde to o moc dráž a budete mít jistotu, že jste pro své bezpečí udělali to nejlepší.
Jaké celoroční pneu zvolit
Jste ti praví adepti na celoroční pneumatiky? Pak nešetřete a volte kvalitu od ověřených značek. Přece jen si kupuje jen jednu sadu pneu, která vás musí podržet za každých podmínek. Do užšího výběru určitě zařaďte modely Michelin CrossClimate+ a Michelin CrossClimate, které dosahují vynikajících výsledků v testech celoročních pneu.
Než si koupíte celoroční pneu, dobře zvažte všechna pro a proti. Pokud se občas pohybujete v drnějších podmínkách, vsaďte na jistotu a kupte si letní a zimní pneu zvlášť. Patříte k těm, kterým by měly celoroční pneu stačit? Pak sledujte výsledky testů a vybírejte jen z těch nejlepších.